Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Σημαντική νίκη για ΠΑΟΚ στην «ασπρόμαυρη» Έδεσσα!

Για την 19η αγωνιστική της Handball Premier, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Έδεσσα, προκειμένου να αντιμετωπίσει τον τοπικό Αερωπό, του οποίου και επικράτησε με 23-29, σε ένα γήπεδο που θύμιζε… Μίκρα, αφού μεγάλο μέρος του γηπέδου καταλήφθηκε από τους οπαδούς του Δικεφάλου.

Από την αρχή του αγώνα, ο ΠΑΟΚ έδειξε πως ήθελε τη νίκη και τίποτα λιγότερο και πήρε γρήγορα προβάδισμα με 3-8 στο 10ο λεπτό του αγώνα. Οι «ασπρόμαυροι» διατήρησαν αυτή την διαφορά μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ενώ στάθηκε ψύχραιμος σε κάποιες φάσεις που ο Αερωπός προσπάθησε να μειώσει. Το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου ήταν 9-14 υπέρ του Δικεφάλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αερωπός Έδεσσας μπήκε με σκοπό να ανατρέψει την κατάσταση και μείωσε σε 16-17 μόλις στο 40′. Όμως, το σύνολο του Σεϊρεκίδη κατάφερε να μην λυγίσει στην πίεση των γηπεδούχων και ξέφυγε ξανά με 20-23 στο 50′ και λίγο αργότερα με 22-27. Έτσι, ο Δικέφαλος έφυγε με ακόμη ένα δίποντο από την Έδεσσα, με το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης να είναι 23-29.

Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Στέλιου Σεϊρεκίδη είναι προγραμματισμένη για την Τετάρτη 27 Μαρτίου στις 19:30, όπου και θα υποδεχθεί στο κλειστό της Μίκρας ως τυπικά γηπεδούχος τον ΑΕΣΧ Πυλαίας.

Αερωπός Έδεσσας – ΠΑΟΚ: 23-29

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-8, 4-9, 5-10, 8-12, 9-14 (ημχ.) 14-16, 16-17, 18-20, 20-23, 22-27, 23-29

Ετοιμάζεται για το αντίο ο Βιεϊρίνια

Τρείς αγωνιστικές απέμειναν για το τέλος της φετινής σεζόν του ΠΑΟΚ, τρείς «τελικοί» τους οποίους πρέπει να κερδίσει ώστε...