Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024

Η θέση που κατέκτησε η Εθνική Κ18 στο Eurobasket

Με κορυφαίους τους Λιοτόπουλο και Αμπόσι και καθοριστικό στα τελευταία λεπτά τον Σαμοντούροβ τα παιδιά του Βαγγέλη Ζιάγκου κέρδισαν με 66-62 την Σλοβενία και κατέκτησαν την 7η θέση στην διοργάνωση. Υπενθυμίζεται ότι εκτός «μάχης» έχει τεθεί ο ταλαντούχος σέντερ του ΠΑΟΚ, Στράτος Καλλιοντζής, που υπέστη βαρύ διάστρεμμα στον αστράγαλο, στο παιχνίδι με τη Φινλανδία.

Το ελληνικό συγκρότημα κατέκτησε την 7η θέση στο Eurobasket U18 λυγίζοντας την Σλοβενία με 66-62. Ο Λευτέρης Λιοτόπουλος και ο Βενιαμίν Αμπόσι ήταν οι πρώτοι σκόρερ από πλευρά Εθνικής ομάδας με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Σαμοντούροφ ολοκλήρωσε τον αγώνα με ένα «αρχηγικό» double-double με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ, δίνοντας πολύτιμες λύσεις στο τέλος. Από την Σλοβενία ξεχώρισε ο Κρόφλιτς με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά αμφίρροπο στο ξεκίνημα του, καθώς καμία ομάδα δεν μπορούσε να πάρει μεγάλη διαφορά, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται 20-19 υπερ της Σλοβενίας. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εθνική μπήκε «φουριόζα» και έτρεξε ένα σερί 11-0 με αποτέλεσμα να πάρει κεφάλι στο σκορ (22-31 στο 16’). Οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου πήγαν με διαφορά 8 πόντων στα αποδυτήρια (32-40) για το ημίχρονο. Η έναρξη του 3ου δεκάλεπτου ήταν κάπως «μουδιασμένη» για τους νεαρούς παίκτες μας, οι οποίοι ήταν αρκετά άστοχοι, αφήνοντας τους Σλοβένους να μειώσουν την διαφορά. Ενδεικτικά η Ελλάδα σημείωσε μόλις 5 πόντους στην τρίτη περίοδο (13-5). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η Εθνική παρουσιάστηκε πολύ καλή στο αμυντικό κομμάτι και κατάφερέ στο τέλος να διασφαλίσει την νίκη με σκορ 66-62. Μια νίκη που της χάρισε την 7η θέση στην διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 32-40, 45-45, 62-66

Ελλάδα (Ζιάγκος): Αμπόσι 14, Χιτικούδης, Λιοτόπουλος 15 (1), Σαμοντούροβ 10 (11ρ. 4 α, 4κλ, 4κ), Σπρίντζιος 3, Κομνιανίδης 11 (3), Μαραγκουδάκης 7, Παρασκευόπουλος 4 (1), Βασιλαντωνάκης 2

«Επιστρέψαμε σε… εργοστασιακές ρυθμίσεις»

Για τον τρίτο ημιτελικό της Α1 Χάντμπολ γυναικών, ο ΠΑΟΚ mαteco αντιμετώπισε τον ΑΕΣΧ Πυλαίας, επικρατώντας με 26-19 και με 2-1 νίκες, έχοντας «καρπωθεί» την πρόκριση...