Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

Βαριά ήττα και αποκλεισμός για ΠΑΟΚ

Για τη νοκ-άουτ προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος Μπάσκετ Γυναικών, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ αντιμετώπισε στην Αθήνα τις Εσπερίδες Καλλιθέας, από τις οποίες και γνώρισε την ήττα-αποκλεισμό με 77-58.

Πολύ καλά ξεκίνησε στο πρώτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ, ο οποίος έπαιξε πολύ καλή άμυνα, με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα με 6-16, ενώ είχε τεράστια υπεροχή και στα ριμπάουντ με 5-18 υπέρ του. Οι γηπεδούχες κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στο φινάλε της πρώτης περιόδου, με το σκορ να είναι στο 14-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Δικέφαλος… χάθηκε από το γήπεδο, με τις Εσπερίδες να περνούν άμεσα μπροστά με 22-21 και στην συνέχεια να ανοίγουν την διαφορά με 31-21.

Η διαφορά των δέκα πόντων παρέμεινε μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους, με το σκορ να είναι 38-28, ενώ το επιμέρους σκορ της δεύτερης περιόδου ήταν 24-9 υπέρ των γηπεδούχων. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ δεν μπόρεσε να επιστρέψει ποτέ, με τις Εσπερίδες να ανοίγουν την διαφορά όσο περνούσε ο χρόνος, με το αποτέλεσμα της τρίτης περιόδου να είναι 55-43 και το τελικό αποτέλεσμα να είναι 77-58, με τον Δικέφαλο να μένει εκτός Final-4.

Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Άγγελου Αγγελίδη είναι προγραμματισμένη για την Πέμπτη 28 Δεκεμβρίου στις 15:00, όπου θα αντιμετωπίσει στην Αθήνα τον Πρωτέα Βούλας για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Εσπερίδες Καλλιθέας – ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ: 77-58

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 38-28, 55-43, 77-58

Κωνσταντέλιας: «Σήμερα το… ευχαριστήθηκα!»

Πολυτιμότερος παίκτης του ντέρμπι με την ΑΕΚ αναδείχθηκε ο Γιάννης Κωνσταντέλιας, σκόρερ δύο τερμάτων της ομάδας του. «Είχαμε χαρακτήρα. Από...