Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

Πέρασε… αέρας από την Καλαμάτα ο ΠΑΟΚ

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στη Volley League ανδρών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στην Καλαμάτα της ομώνυμης ομάδας με 1-3 σετ, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής. Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Μπλάνκεναου, Τρούχτσεβ, Φαν Χάρντερεν, Σαλταφερίδη, Τακουρίδη, Γάτση και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

«Ασπρόμαυρο» ήταν το ξεκίνημα του πρώτου σετ, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει προβάδισμα, 4-9, το οποίο αύξησε στα μέσα του, 8-16. Με απόλυτο έλεγχο του σετ, οι «ασπρόμαυροι» διατήρησαν την διαφορά σε υψηλά επίπεδα και στη τελική ευθεία, 14-20, φτάνοντας στο 0-1 με 17-25.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα στο δεύτερο σετ, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, 8-10 και 11-10. Με πίεση στην υποδοχή της Καλαμάτας και καλή λειτουργία του μπλοκ, ο ΠΑΟΚ πήρε σημαντικό προβάδισμα σε κρίσιμο σημείο, 14-18, το οποίο διατήρησε και στη συνέχεια, 16-21. Οι γηπεδούχοι μείωσαν, 21-23, ωστόσο ο Δικέφαλος έκανε σωστή διαχείριση του προβαδίσματος και με 22-25 έκανε το 0-2.

Γεμάτο ήταν το τρίτο σετ, με τους γηπεδούχους να δημιουργούν προβάδισμα στην αρχή, 9-6, το οποίο διατηρήσαν και στα μέσα, 15-13. Ο Δικέφαλος έβγαλε αντίδραση και έφερε το σετ στα ίσια, 18-18, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν μαζί, 22-22. Ο ΠΑΟΚ έψαξε το προβάδισμα, ωστόσο το σετ οδηγήθηκε σε… παράταση, 24-24. Σ’ εκείνο το σημείο, οι δύο ομάδες «έσβησαν» τα σετ-μπολ, η μία της άλλης, έως και το 26-26. Οι «ασπρόμαυροι» είχαν τις ευκαιρίες τους να τελειώσουν το παιχνίδι, ωστόσο το 28-26, έδωσε παράταση στην… αγωνία, 1-2.

Με πειθαρχία και σοβαρότητα στο τέταρτο σετ, ο ΠΑΟΚ δεν άφησε περιθώριο στους γηπεδούχους να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω. Έχοντας σταθερά το προβάδισμα καθόλη την διάρκεια του σετ, οι «ασπρόμαυροι» κρατούσαν σε απόσταση… ασφαλείας την Καλαμάτα, 11-17 και 13-21. Οι γηπεδούχοι μπορεί να μείωσαν, 17-25, ωστόσο το σετ κατέληξε στον ΠΑΟΚ με 18-25, παίρνοντας μία σημαντική νίκη με 1-3.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Γιόσκο Μιλενκόσκι, την Πέμπτη 21 Δεκεμβρίου και ώρα 18:00, εντός έδρας, κόντρα στο Μιλάνο, στο πλαίσιο του δεύτερου παιχνιδιού της φάσης των «16» του CEV Men’s Cup.