Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

Ομάδα-λαός πήραν διπλό στη Δράμα

Για την 13η αγωνιστική της Handball Premier, ο ΠΑΟΚ βρίσκεται στην Δράμα, προκειμένου να αντιμετωπίσει την τοπική ομάδα, της οποίας και επικράτησε με 19-21, παίρνοντας μια σπουδαία νίκη στη μάχη της τρίτης θέσης.

Με αυτή τη νίκη, ο Δικέφαλος έφτασε τους 17 βαθμούς σε 13 παιχνίδια και άφησε έναν βαθμό πίσω του την ομάδα της Δράμας.

Το παιχνίδι καθυστέρησε να ξεκινήσει, καθώς υπήρξε ένα πρόβλημα με την είσοδο των οπαδών των «ασπρόμαυρων» στο κλειστό και έτσι η σέντρα έγινε περίπου 15 λεπτά μετά.

Ο Δικέφαλος ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι, παίρνοντας προβάδισμα με 0-2, όμως η Δράμα αντέδρασε και στο 14ο λεπτό ισοφάρισε σε 5-5, με το παιχνίδι να διακόπτεται σε εκείνο το σημείο, καθώς οι οπαδοί του Δικεφάλου πέταξαν πάρα πολλά χαρτάκια.

Αφού ξεκίνησε και πάλι το παιχνίδι, η Δράμα ήταν αυτή που έδειχνε να πατά καλύτερα, παίρνοντας προβάδισμα με 11-9 στο 25ο λεπτό. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά στο 14-11, όμως με ένα γκολ του Τζωρτζίνη στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, μείωσε σε 14-12.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πραγματικά ψυχοφθόρο, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να πάρουν προβάδισμα, ενώ χαρακτηριστικό είναι πως το επιμέρους σκορ ήταν 5-9.

Σχεδόν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο σκορ και με γκολ του Ελευθεριάδη για το 18-20 στο 54ο λεπτό και με γκολ του Κουκμίση, δευτερόλεπτα πριν το φινάλε για το 19-21, έκριναν το αποτέλεσμα υπέρ των «ασπρόμαυρων».

Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Στέλιου Σεϊρεκίδη είναι προγραμματισμένη για το επόμενο Σαββατοκύριακο (10-11/2) όπου θα υποδεχθεί στο κλειστό της Μίκρας τον ΓΑΣ Κιλκίς.

Δράμα – ΠΑΟΚ: 19-21

Τα πεντάλεπτα: 0-2, 2-3, 6-6, 9-8, 11-9, 14-12 (ημχ.) 15-14, 16-15, 17-17, 18-18, 19-20, 19-21

Κόκκινη κάρτα: Χασεκίδης

Το χάρηκαν με τον κόσμο τα ΠΑΟΚτσάκια! (video)

Την νίκη της με 2-0 επί του του Παναθηναϊκού πανηγύρισε παρέα με τον κόσμο η Κ14 του ΠΑΟΚ, στον...