Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Μεγάλη νίκη για τον ΠΑΟΚ μέσα στη Λαμία!

Για την 16η αγωνιστική της Volley League γυναικών, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στη Λαμία, προκειμένου να αντιμετωπίσει τον τοπικό ΑΟ, του οποίου και επικράτησε με 1-3. Με την Ντουάν Φανγκ να ξεκινά στην αρχική σύνθεση του Δικεφάλου, ο ΠΑΟΚ είχε σταθερά το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια του σετ, παίρνοντας προβάδισμα με 13-16 και 17-21, για να φτάσει στο 0-1 με 20-25.

Στο δεύτερο σετ, οι ρόλοι αντιστράφηκαν με την Λαμία να βάζει δύσκολα στην Ουίλιαμς, μπλοκάροντας με αυτόν τον τρόπο την επιθετική λειτουργία των «ασπρόμαυρων», με αποτέλεσμα οι γηπεδούχες να παίρνουν προβάδισμα με 16-14, το οποίο και αύξησε σε 21-17, για να ισοφαρίσει σε 1-1 με 25-20.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε και πάλι σοβαρός και αφού κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 10-14 και 13-16, ανέβασε την διαφορά στους επτά πόντους (14-21) και έκανε εύκολα το 1-2 με 17-25.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, ο Δικέφαλος ήταν σταθερός σε άμυνα και επίθεση και το αρχικό 6-8 το έκανε 12-16, με την Λαμία να μειώνει σε 17-19. Στην τελική ευθεία του σετ και του αγώνα, ο ΠΑΟΚ διατήρησε την ψυχραιμία του και έφυγε με το τρίποντο από τη Λαμία με 23-25 και 1-3, παρ’ όλο που η Λαμία βρέθηκε μπροστά με 23-22.

Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Θάνου Τερζή είναι προγραμματισμένη για το Σάββατο 10 Φεβρουαρίου, όπου στις 18:00 θα υποδεχθεί στο PAOK Sports Arena τον Απολλώνιο.

Λαμία – ΠΑΟΚ: 1-3

Τα σετ: 20-25, 25-20, 17-25, 23-25

Όταν ο Γεωργιάδης… τελείωσε την ΑΕΚ (video)

Σαν σήμερα (2/5) πριν από 12 χρόνια ο ΠΑΟΚ κατάφερε να επικρατήσει στο γήπεδο της Τούμπας επί της ΑΕΚ...