Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Κεντζιόρα… non stop

Μία σημαντική «σταθερά» έχει αποκτήσει ο Ράζβαν Λουτσέσκου στο φετινό ρόστερ, με τον Τόμας Κεντζιόρα να είναι σχεδόν… αναντικατάστατος τους τελευταίους μήνες.

Ο Πολωνός αμυντικός δεν… βγαίνει από την ενδεκάδα του ΠΑΟΚ τους τελευταίους μήνες και ειδικότερα μετά την αποχώρηση του Γουίλιαμ Τροστ Έκονγκ για το Κύπελλο Εθνών Αφρικής στις αρχές Γενάρη.

Ο Κεντζιόρα «γράφει» το ένα 90λεπτο πίσω από το άλλο στην Super League. Ειδικότερα, έχει αγωνιστεί από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό στις δέκα τελευταίες αγωνιστικές, αρχής γενομένης από το ματς στο Κλεάνθης Βικελίδης στις 7 Ιανουαρίου.

Ο 29χρονος ήταν βασικός και στα ματς του Κυπέλλου Ελλάδας. Αγωνίστηκε 90 λεπτά τόσο στα ματς με τον Βόλο για τη φάση των «16», όσο και στα ημιτελικά με τον Παναθηναϊκό (90+120′). Οι μόνες «ανάσες» του Τόμας Κεντζιόρα ήταν ουσιαστικά στα δύο παιχνίδια του Δικεφάλου με τον Πανσερραϊκό (17 & 31 Ιανουαρίου) για τους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Την περσινή αγωνιστική χρονιά ο διεθνή Πολωνός αμυντικός αγωνίστηκε με τα «ασπρόμαυρα» σε 28 αναμετρήσεις καταγράφοντας 1.939 αγωνιστικά λεπτά. Την τρέχουσα σεζόν ο Κεντζιόρα έχει φορέσει τα «ασπρόμαυρα» σε 33 παιχνίδια, αγωνιζόμενος για 2.720 λεπτά!

«Πέταξε» στα Play Off ο ΠΑΟΚ!

Μια σπουδαία νίκη πήρε ο ΠΑΟΚ mateco στο Παλατάκι, αφού επικράτησε με 77-62 επί του Αμαρουσίου για την 5η...