Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024

Ο ΠΑΟΚ δεν… εμφανίστηκε στο γήπεδο

Για τον πρώτο τελικό του League Cup «Νίκος Σαμαράς», ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στο PAOK Sports Arena, τον Παναθηναϊκό, από τον οποίο και ηττήθηκε με 0-3 και πλέον χρειάζεται ένα θαύμα στο δεύτερο παιχνίδι. Ο δεύτερος τελικός είναι προγραμματισμένος για την Κυριακή 7 Απριλίου στις 17:00 στο κλειστό του Μετς. Ο Δικέφαλος πλέον χρειάζεται νίκη με 0-3 ή 1-3 στον δεύτερο τελικό και να κατακτήσει το «χρυσό» σετ, ενώ αν ο Παναθηναϊκός πάρει δύο σετ, αυτόματα θα κατακτήσει και το τρόπαιο του League Cup.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και πήρε προβάδισμα με 7-10, ενώ η διαφορά ανέβηκε στο 12-16. Μάλιστα, ο Παναθηναϊκός έφτασε να προηγείται με 18-24, όμως ο ΠΑΟΚ έκανε 5-0 σερί και μείωσε σε 23-24, αλλά με επίθεση του Κόβαρ, οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 0-1.

Παρόμοια εικόνα και στο δεύτερο σετ, με τον ΠΑΟΚ να μένει στο σετ μέχρι το 10-10 και σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκό πέρασε μπροστά με 12-15, προβάδισμα το οποίο και αύξησε σε 15-20 και έκανε το 0-2 χωρίς να πιεστεί από τον Δικέφαλο με 21-25. Το τρίτο σετ ήταν ισορροπημένο μέχρι το 15-15, όμως ο Παναθηναϊκός κατάφερε σε εκείνο το σημείο με μπλοκ του Ρανγκέλ να περάσει μπροστά με 16-19 και να φτάσει στο 0-3 με 21-25.

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός: 0-3

Τα σετ: 23-25, 21-25, 21-25

«Επιστρέψαμε σε… εργοστασιακές ρυθμίσεις»

Για τον τρίτο ημιτελικό της Α1 Χάντμπολ γυναικών, ο ΠΑΟΚ mαteco αντιμετώπισε τον ΑΕΣΧ Πυλαίας, επικρατώντας με 26-19 και με 2-1 νίκες, έχοντας «καρπωθεί» την πρόκριση...