Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

«Καρυδάτο» διπλό του ΠΑΟΚ με ανατροπή στην Αθήνα!

Για την 20ή αγωνιστική της Α1 Μπάσκετ γυναικών ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ ταξίδεψε στην Αθήνα, προκειμένου να αντιμετωπίσει τον ΓΑΣ Εύνικο, του οποίου και επικράτησε με 64-70, ενώ στο πρώτο δεκάλεπτο έχανε με 42-20, παρά τις πολλές απουσίες!

Από πολύ νωρίς στο παιχνίδι ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ, με τον Εύνικο να παίρνει διαφορά στα μέσα του δεκαλέπτου με 19-9, ενώ η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 32-11 υπέρ των γηπεδούχων.

Παρόμοιο το σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ ωστόσο να μην επιτρέπει στον Εύνικο να αυξήσει κι άλλο την διαφορά, ενώ το σκορ σε αυτή την περίοδο ήταν 13-16 υπέρ της ομάδας του Άγγελου Αγγελίδη, με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να είναι 45-27. Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Δικέφαλος έκανε την μεγάλη του αντεπίθεση, καθώς οι γηπεδούχες είχαν διαφορά δεκατεσσάρων πόντων (53-39) όμως ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ την Ουόκερ κατάφερε με σερί 2-13 να μειώσει σε 55-52, που ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο, η Ουόκερ συνέχισε να είναι… on fire και οι «ασπρόμαυρες» επτά συνεχόμενους πόντους της πλέι-μέικερ από τις ΗΠΑ έκανε το 61-56, 61-63. Στην τελική ευθεία της αναμέτρησης, η άμυνα του Δικεφάλου, ένα καλάθι της Ουόκερ και δύο βολές της Ράις, έφεραν τον ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ μπροστά με 61-67, 40 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Ένα τρίποντο των γηπεδούχων έκανε το σκορ 64-67 στα 30 δευτερόλεπτα, όμως ο Δικέφαλος διατήρησε το προβάδισμά του και με 64-70 πήρε μια τεράστια νίκη στην Αθήνα.

Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Άγγελου Αγγελίδη είναι προγραμματισμένη για την Κυριακή 31 Μαρτίου στις 15:00 για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος, όπου θα υποδεχθεί τον Πρωτέα Βούλας. Με αυτή τη νίκη ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ έφτασε τους 26 βαθμούς με ρεκόρ 8-10.

ΓΑΣ Εύνικος – ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ: 64-70

Τα δεκάλεπτα: 32-11, 45-27, 55-52, 64-70

Ο ΠΑΟΚ εμπνέει υγεία (videos)

Κατόπιν της εντός έδρας επικράτησης επί της ΑΕΚ με 3-2 στην Τούμπα που σήμανε την τελευταία του αγωνιστική υποχρέωση...