Δευτέρα, 13 Μαΐου, 2024

Επικράτησε του Αθηναϊκού και έφυγε για Final-4 ο ΠΑΟΚ!

Για τη νοκ-άουτ προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος Χάντμπολ γυναικών, ο ΠΑΟΚ mαteco υποδέχτηκε, στο «Σπίτι του Χάντμπολ», τον Αθηναϊκό, του οποίου και επικράτησε για δεύτερη φορά μέσα σε 24 ώρες με 38-24. Οι «ασπρόμαυρες» με αυτή τη νίκη προκρίθηκαν στην ημιτελική φάση του θεσμού, όπου και θα αντιμετωπίσει το Πανόραμα. Το Final-4 είναι προγραμματισμένο για τις 9-10 Μαρτίου και ο τόπος διεξαγωγής του θα γίνει γνωστός από την ΟΧΕ τις επόμενες ημέρες.

Μουδιασμένα ξεκίνησε το παιχνίδι ο ΠΑΟΚ mateco, καθώς ο Αθηναϊκός δεν είχε τίποτα να χάσει και όπως είναι λογικό έδωσε όλες του τις δυνάμεις, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενες να είναι κοντά στο σκορ (7-6) στο 15ο λεπτό. Στην συνέχεια το παιχνίδι άνοιξε και ο Δικέφαλος βρήκε τα πατήματά του και έφτασε την διαφορά στο +7 (15-8) με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 17-11 υπέρ των Υπερπρωταθλητριών Ελλάδος.

Στο δεύτερο μέρος, ο ΠΑΟΚ mateco επικαιροποίησε την ανωτερότητά του στον αγωνιστικό χώρο, ανεβάζοντας την διαφορά στα δέκα τέρματα με 22-12, ενώ στο 45′ έφτασε την διαφορά στα δώδεκα τέρματα με 28-16. Έτσι, ο Δικέφαλος «κλείδωσε» την πρόκριση στο Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδος, με το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης να είναι 38-24.

Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Δημήτρη Πελεκίδη είναι προγραμματισμένη για την Κυριακή 11 Φεβρουαρίου, όπου και θα αντιμετωπίσει ως τυπικά φιλοξενούμενος τον ΑΕΣΧ Πυλαίας στις 18:00, για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

ΠΑΟΚ mateco – Αθηναϊκός: 38-24

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 5-2, 7-6, 12-7, 15-8, 17-11 (ημχ.) 20-12, 24-12, 28-16, 31-20, 35-22, 38-24

Κράτησε το μηδέν στην άμυνα για πρώτη φορά μετά από έντεκα παιχνίδια

Μετά από έντεκα σερί παιχνίδια (σε Ελλάδα και Ευρώπη), στα οποία ο ΠΑΟΚ δέχτηκε τουλάχιστον ένα γκολ, στο χθεσινό...