Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Χάντμπολ: Πρεμιέρα με ήττα για τον ΠΑΟΚ

Για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Handball Premier ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε στο κλειστό της Μίκρας τον Δούκα, από τον οποίο και ηττήθηκε με 22-24, ξεκινώντας με ήττα το φετινό πρωτάθλημα. Ισορροπημένο το πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού, με τον Δικέφαλο να ξεκινά με 2-0, όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν άμεσα (2-2) με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ, 5-5 στο 10′, 7-6 στο 15′, με την ομάδα του Γούσιου να παίρνει προβάδισμα με 10-8 στο 20′.

Στην τελική ευθεία του πρώτου μέρους ο Δικέφαλος δεν ήταν συγκεντρωμένος κυρίως στην επίθεση, όπου πέτυχε μόλις ένα γκολ και ο Δούκας έφτασε στην ισοφάριση, με το 11-11 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 32′ ο Δούκας πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 11-12, όμως ο ΠΑΟΚ πήρε και πάλι τα ηνία στο σκορ και κατάφερε στο 40′ να βρεθεί στο +2 με 17-15. Στο 47′ ο Δούκας έφτασε στην ισοφάριση, 18-18 και στα τελευταία λεπτά ήταν πιο ψύχραιμη ομάδα από τον Δικέφαλο και κατάφερε να φύγει με τη νίκη από τη Θεσσαλονίκη με 22-24.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Παναγιώτη Γούσιου το επόμενο Σάββατο 30 Σεπτεμβρίου, όπου και θα υποδεχθεί στη Μίκρα τη Δράμα.

ΠΑΟΚ – Δούκας: 22-24

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-5, 7-6, 10-8, 10-8, 11-11 (ημχ.) 13-14, 17-15, 18-17, 19-19, 21-20, 22-24.

Οι κορασίδες του ΠΑΟΚ πάνε τώρα για τη μεγάλη «κούπα»!

Η οργανωμένη και συστηματική δουλειά, που άρχισε στα τμήματα υποδομής του γυναικείου μπάσκετ του ΠΑΟΚ, αποδίδει καρπούς. Οι κορασίδες...