Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

Άμεση επιστροφή στην κανονικότητα για τον ΠΑΟΚ!

Για την 15η αγωνιστική της Α1 Χάντμπολ γυναικών, ο ΠΑΟΚ mαteco υποδέχτηκε στο «Σπίτι του Χάντμπολ» στη Μίκρα, τη Νέα Ιωνία, της οποίας και επικράτησε με 24-22, παίρνοντας μια νίκη ψυχολογίας.

Καλύτερα μπήκαν στο παιχνίδι οι φιλοξενούμενες, οι οποίες κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με 3-7. Οι Κυπελλούχες προσπαθούσαν να επιστρέψουν όμως η Νέα Ιωνία διατήρησε το προβάδισμά της με 6-9 στο 20′. Στο τελευταίο δεκάλεπτο και με ηγέτη την Χατζηπαρασίδου, ο ΠΑΟΚ mateco «ψαλίδισε» σιγά-σιγά την διαφορά και μείωσε σε 10-11, ενώ πέρασε μπροστά με 12-11, για να ισοφαρίσει η Νέα Ιωνία σε 12-12, που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ mateco προσπάθησε να «χτίσει» διαφορά με 17-14 και 18-15, όμως η Νέα Ιωνία με την είσοδο της Νταβίντοβιτς, κατάφερε να φέρει το ντέρμπι στα ίσα στο 47ο λεπτό. Στην τελική ευθεία του ντέρμπι, ο Δικέφαλος δεν κινδύνεψε και διατήρησε την διαφορά, με τον ΠΑΟΚ mateco να επικρατεί με 24-22.

Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Δημήτρη Πελεκίδη είναι προγραμματισμένη για το Σάββατο 24 Μαρτίου στις 14:00, όπου και θα αντιμετωπίσει στην Αθήνα την ΑΕΚ για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

ΠΑΟΚ mateco – Νέα Ιωνία: 24-22

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 3-5, 3-7, 6-9, 10-11, 12-12 (ημχ.) 14-13, 17-14, 18-15, 20-18, 21-18, 24-22