Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Βόλεϊ: Πέρασε με ανατροπή από την Κηφισιά ο ΠΑΟΚ!

Για την 16η αγωνιστική της Volley League ανδρών, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Αθήνα, προκειμένου να αντιμετωπίσει τον ΑΟΠ Κηφισιάς, του οποίου και επικράτησε με 2-3, ενώ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, παίρνοντας έτσι δύο αντί για τρεις βαθμούς.

Το πρώτο σετ ανήκε ολοκληρωτικά στην Κηφισιά, καθώς μετά το αρχικό 1-2, ακολούθησε σερί 7-0 των γηπεδούχων, οι οποίοι πήραν προβάδισμα με 8-2. Ουσιαστικά, ο ΠΑΟΚ δεν επέστρεψε ποτέ στο σετ και η Κηφισιά έκανε το 1-0 με 25-21.

Στο δεύτερο σετ, καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, με τον ΠΑΟΚ να αντιμετωπίζει αρκετά προβλήματα και την Κηφισιά να παίρνει προβάδισμα δύο πόντων (15-13) στα μέσα του σετ. Ο Δικέφαλος όχι μόνο δεν μπόρεσε να περάσει μπροστά, αλλά η Κηφισιά έφτασε εύκολα μέχρι το 24-20, με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να μειώσει, όμως ήταν αργά και οι γηπεδούχοι με 25-22, έκαναν το 2-0.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ είχε ναι μεν το προβάδισμα, όμως δεν μπορούσε να λύσει τα προβλήματά του και αφού προηγήθηκε με 10-13, η Κηφισιά τον ισοφάρισε σε 16-16. Παρ’ όλα αυτά, ο Ντεν Ντρις ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, δίνοντας πολύτιμους πόντους στον Δικέφαλο, ο οποίος μείωσε σε 2-1 με 20-25.

Το τέταρτο σετ δεν χωρά ιδιαίτερη ανάλυση, με τους Υπερπρωταθλητές Ελλάδας να… αγγίζουν το τέλειο στην απόδοσή τους σε μπλοκ και σερβίς και έτσι έφτασε εύκολα στην ισοφάριση σε 2-2 με 14-25. Στο τάι-μπρέικ και έχοντας το μομέντουμ υπέρ του, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 4-8. Από εκεί και πέρα ο Δικέφαλος έκανε ότι ήθελε, κράτησε το υπέρ του προβάδισμα και με 10-15 έκανε το 2-3.

Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι είναι προγραμματισμένη για το Σάββατο 24 Φεβρουαρίου, όπου θα υποδεχθεί στο PAOK Sports Arena την Καλαμάτα, για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volley League.

ΑΟΠ Κηφισιάς – ΠΑΟΚ: 2-3

Τα σετ: 25-21, 25-22, 20-25, 14-25, 10-15