Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Στα προημιτελικά του Κυπέλλου ο ΠΑΟΚ!

Την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Χάντμπολ ανδρών πήρε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στη Νάουσα, του τοπικού Ζαφειράκη με 17-23, στο πλαίσιο της νοκ-άουτ φάσης των «16».

Δυναμικά ξεκίνησε στην αναμέτρηση ο ΠΑΟΚ, παίρνοντας από τα πρώτα λεπτά σημαντικό προβάδισμα, 0-3, το οποίο αύξησε στη συνέχεια, έχοντας εξαιρετική εικόνα και στα δύο μήκη του γηπέδου, 2-7. Δίχως να αντιμετωπίσει ιδιαίτερη πίεση, λόγω της απόδοσής του, ο Δικέφαλος διατηρούσε τους γηπεδούχους διαρκώς σε απόσταση… ασφαλείας, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενος στο σκορ με 9-12.

Με το… πόδι στο γκάζι ξεκίνησε και στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ, αυξάνοντας ακόμα περισσότερο την διαφορά στο πρώτο πεντάλεπτο, 9-15. Σ’ εκείνο το διάστημα ο Δικέφαλος έβαλε τις… βάσεις της νίκης του, κάνοντας στη συνέχεια εξαιρετική διαχείριση του προβαδίσματος, 14-20. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να παίζει σε υψηλό ρυθμό, παίρνοντας τη νίκη-πρόκριση με 17-23.

Ο Δικέφαλος θα μάθει τον αντίπαλό του στην προημιτελική φάση, μέσω κλήρωσης που θα πραγματοποιηθεί στο προσεχές διάστημα. Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Στέλιου Σεϊρεκίδη, το Σάββατο 27 Ιανουαρίου, εκτός έδρας, απέναντι στον ΑΣΕ Δούκα, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Τα πεντάλεπτα: 0-3, 1-4, 2-7, 4-9, 6-10, 9-12 (ημχ.) 9-15, 11-15, 12-17, 14-20, 14-22, 17-23