Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Σαν σήμερα το «διπλό» του ΠΑΟΚ με πρωταγωνιστή τον Κρμέντσικ

Σαν σήμερα (5/4) πριν από δύο χρόνια ο ΠΑΟΚ πέτυχε σπουδαία νίκη επί της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ με σκορ 1-2, στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής των Play Off του πρωταθλήματος της σεζόν 2020-21.

Πιο συγκεκριμένα, στο 47ο λεπτό του ντέρμπι άνοιξε το σκορ ο Μίκαελ Κρμέντσικ, μετά από εξαιρετική παράλληλη πάσα του Ουάρντα. Τρία λεπτά αργότερα ο Δικέφαλος του Βορρά αύξησε τον δείκτη του σκορ στα δύο τέρματα, μετά από ξεκάθαρη ανατροπή του Τσέχου επιθετικού του ΠΑΟΚ από τον Λόπες και την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σβαμπ.

Η Ένωση μείωσε το σκορ από τα έντεκα βήματα με εκτελεστή τον Τάνκοβιτς στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, χωρίς ωστόσο να αγχώσει τον ΠΑΟΚ μέχρι το το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Με αυτή τη νίκη ο ΠΑΟΚ εξασφάλισε ουσιαστικά το 2ο ευρωπαϊκό εισιτήριο, που ισοδυναμούσε με τον 3ο προκριματικό του Europa Conference League.