Παρασκευή, 24 Μαΐου, 2024

Πω Πω μια ΠΑΟΚΑΡΑ!

Για τον δεύτερο τελικό της Volley League ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε στο PAOK Sports Arena τον Ολυμπιακό, του οποίου και επικράτησε με 3-2 και έφερε την σειρά στα ίσα! (1-1). Ο τρίτος τελικός είναι προγραμματισμένος για την Τρίτη (25/4) στις 19:15 στο κλειστό του Ρέντη.

Ο Γιόσκο Μιλενκόσκι ξεκίνησε με τους Ουόλς, Ράπτη, Γιόρνα, Ντεν Ντρις, Βουλκίδη, Σκρεντάου και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε όντας μπροστά στο σκορ με 0-3, όμως ο ΠΑΟΚ άμεσα το έφερε στα ίσα (3-3). Από εκεί και πέρα καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει με πάνω από δύο πόντους, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα με 20-22 και 22-24, όμως σε εκείνο το σημείο πήγε στο σερβίς ο Ράπτης, δυσκόλεψε πάρα πολύ τους παίκτες του Ολυμπιακού και με σερί 4-0, ο Δικέφαλος έκανε το 1-0 με 26-24.

Παρόμοιο και το δεύτερο σετ, με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να πάρει διαφορά, όμως ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα στην τελική ευθεία με 20-22 και 21-24 και ισοφάρισε σε 1-1 με 22-25.

Εξαιρετικά ξεκίνησε στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ, καθώς με άσσο του Ράπτη πήρε προβάδισμα με 7-3. Ο Δικέφαλος ανέβασε την διαφορά στους έξι (14-8) με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 14-12. Από εκεί και πέρα και αφού η ομάδα του Μιλενκόσκι ξέφυγε με 17-13, δεν αντιμετώπισε προβλήματα και με 25-18 έκανε το 2-1.

Στο τέταρτο σετ, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ καλά και με πρωταγωνιστή τον Ράπτη, πήρε προβάδισμα με 11-7. Ο Δικέφαλος πήρε προβάδισμα με 14-8, με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 15-11.

Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν σε 18-15 και στην συνέχεια πέρασαν μπροστά με 20-21, κάνοντας σερί 0-5, με τον Ιντάλγκο να παίζει μεγάλο ρόλο στην ανατροπή, καθώς δυσκόλεψε πολύ την υποδοχή του ΠΑΟΚ. Με νέο σερί 0-4 το 21-21 έγινε 21-25 και οι φιλοξενούμενοι έστειλαν τον τελικό στο τάι-μπρέικ.

Άκρως ισορροπημένο το ξεκίνημα του τάι-μπρέικ με καμία από τις δύο ομάδες να μην παίρνει προβάδισμα άνω των δύο πόντων και πήγαν στην αλλαγή γηπέδου, με τον Ολυμπιακό μπροστά με 7-8.

Στο δεύτερο μέρος του τάι-μπρέικ ο Δικέφαλος ήταν εκπληκτικός στο μπλοκ και κατάφερε με 15-12 να κάνει το 3-2 και να ισοφαρίσει την σειρά σε 1-1.

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: 3-2

Τα σετ: 26-24, 22-25, 25-18, 21-25, 15-12