Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Μεγάλη νίκη για την γυναικεία ομάδα μπάσκετ του ΠΑΟΚ!

Για την 13η αγωνιστική της Α1 Μπάσκετ γυναικών, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ ταξίδεψε στην Λευκάδα, προκειμένου να αντιμετωπίσει την τοπική Νίκη, της οποίας και επικράτησε με -. Με αυτή τη νίκη ο Δικέφαλος έφτασε το ρεκόρ του στο 5-7 και στους 17 βαθμούς.

Με καλάθια της Μυλωνάκη, της Ουόκερ και της Κιλαζίδου, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 6-10, το οποίο και διατήρησε με 14-18 και 16-20, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τις «ασπρόμαυρες» να έχουν προβάδισμα με 18-22.

Και στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ είχε τον έλεγχο και κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά στους επτά πόντους με 24-31, με την Μόργκαν να είναι πρωταγωνίστρια του Δικεφάλου. Αυτή την διαφορά διατήρησε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, όπου οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 34-41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, αν και ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ έφτασε στο +9 με καλάθι της Μυλωνάκη με 34-43, όμως οι γηπεδούχες με ένα σερί 7-0 μείωσαν σε 41-43 και μάλιστα στα μισά της περιόδου πέρασαν και μπροστά με 47-45. Η Νίκη Λευκάδας ανέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους (55-50) με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 57-53.

Στο τελευταίο και καθοριστικό δεκάλεπτο, το παιχνίδι παρέμενε ντέρμπι, με τον Δικέφαλο να παίρνει προβάδισμα με δύο εύστοχες βολές της Κιλαζίδου με 63-65. Στην τελική ευθεία της αναμέτρησης, η Μόργκαν με δικούς της πόντους και με κρίσιμα ριμπάουντ, οδήγησε τον Δικέφαλο στη νίκη με –

Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Άγγελου Αγγελίδη είναι προγραμματισμένη για το Σάββατο 3 Φεβρουαρίου στις 18:30, όπου και θα αντιμετωπίσει στην Λεωφόρο Αλεξάνδρας τον Παναθηναϊκό για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Νίκη Λευκάδα – ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ: 68-73

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 34-41, 57-53, 68-73