Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Με οδηγό την Κάφρεϊ έκανε το 5×5 ο ΠΑΟΚ!

Για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volley League ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε το Μαρκόπουλο, του οποίου και επικράτησε με 3-0 και συνεχίζει να βρίσκεται μόνος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Με αυτή τη νίκη ο Δικέφαλος έκανε το πέντε στα πέντε και είναι μόνος πρώτος χωρίς καμία απώλεια βαθμών. Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τις Κρολ και Στράντζαλη δεν δυσκολεύτηκε καθόλου να «ανοίξει» το σκορ και αφού προηγήθηκε με 16-11, έκανε το 1-0 με 25-16.

Το δεύτερο σετ ήταν μια πραγματική ραψωδία της Πέιτον Κάφρεϊ, με τον Δικέφαλο να ξεκινά πολύ άσχημα και να μένει πίσω στο σκορ με 5-12, όμως η ακραία από τις ΗΠΑ πήρε το… όπλο της και με δύσκολες άμυνες, μεγάλες επιθέσεις και άσσους, έδωσε ώθηση στις συμπαίκτριές της και ο ΠΑΟΚ αφού βρέθηκε μπροστά με 16-15, έκανε το 2-0 με 25-22.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ, οι «ασπρόμαυρες» μπήκαν αποφασισμένες να τελειώσουν το παιχνίδι και με δύο σερί άσσους της Κάφρεϊ πήρε προβάδισμα με 9-5. Στην συνέχεια ο ΠΑΟΚ ανέβασε την διαφορά στο 15-10, όμως οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 15-14. Σε εκείνο το σημείο ο Δικέφαλος σοβαρεύτηκε ξανά και αφού πήρε προβάδισμα με 20-15, έκανε το 3-0 με 25-18.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Μάρκο Φενόλιο το επόμενο Σαββατοκύριακο (19-20/11) όπου θα αντιμετωπίσει για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volley League τον Άρη στο κλειστό της Μίκρας.

ΠΑΟΚ – Μαρκόπουλο: 3-0

Τα σετ: 25-16, 25-22, 25-18