Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Λυκογιάννης: «Ήμασταν περισσότερο επιθετικοί από ότι έπρεπε»

Την Κυριακή (11/12) ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε απέναντι στον Ολυμπιακό στο Παλατάκι, γνωρίζοντας την ήττα με 68-88, για την 9η «στροφή» του φετινού πρωταθλήματος.

Δηλώσεις στη συνέντευξη Τύπου πραγματοποιήσε μετά το φινάλε της αναμέτρησης, ο κόουτς του Δικεφάλου, Άρης Λυκογιάννης.

Ο προπονητής των «ασπρόμαυρων» αναφέρθηκε μεταξύ άλλων στην εξέλιξη του αγώνα αλλά και στον Τζέιλεν Ράιλι, ο οποίος θα είναι διαθέσιμος για τον αγώνα με την Μάλαγα (13/12)

Αναλυτικά όσα δήλωσε:

«Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για τη δίκαιη νίκη του. Ευχαριστούμε τον κόσμο για την πολύ ωραία ατμόσφαιρα που δημιούργησε. Είναι σημαντική η παρουσία του κόσμου. Το καλό μας ξεκίνημα στα πέντε πρώτα λεπτά και στις δύο μεριές του παρκέ δεν εξελίχθηκε καλά. Ήμασταν περισσότερο επιθετικοί από ότι έπρεπε. Είχαμε στο μυαλό μας πως να βάλουμε τη μπάλα στο καλάθι κι όχι να παίξουμε σωστή άμυνα.

Μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο καταφέραμε να κάνουμε ένα σωστό παιχνίδι. Έχουμε μπροστά μας μία μέρα ξεκούρασης και προετοιμασίας για ένα δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε μια ομάδα που είναι υψηλού επιπέδου.

Ο Ράιλι θα είναι 100% έτοιμος. Ήταν έτοιμος και σήμερα, αλλά επιλέξαμε να του δώσουμε μία έξτρα μέρα ξεκούρασης. Ο Ράιλι δεν είναι σε θέση να παίξει ενεργά δύο διαδοχικά παιχνίδια, διότι δεν έχει κάνει προπόνηση. Θα είναι διαθέσιμος στο ματς της Τρίτης. Ο Ράιλι δεν έπαθε υποτροπή, εκεί που είχε θλάση. Είχε διάταση σε διαφορετικό σημείο».