Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Έφυγε νικητής από τη Νέα Φιλαδέλφεια ο ΠΑΟΚ!

Για την 17η αγωνιστική της Handball Premier, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Αθήνα, προκειμένου να αντιμετωπίσει τον Ιωνικό Νέας Φιλαδέλφειας, του οποίου και επικράτησε με 23-29, πετυχαίνοντας ακόμη μια νίκη. Με αυτή τη νίκη ο ΠΑΟΚ έφτασε τους 23 βαθμούς σε 17 παιχνίδια και πέρασε προσωρινά τον Δούκα στην τρίτη θέση, ο οποίος παίζει αύριο (3/3) στις 16:00 με τον ΑΕΣΧ Πυλαίας στη Μίκρα.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο με φοβερή ένταση, ο ΠΑΟΚ δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι και επέτρεψε στον Ιωνικό να πάρει προβάδισμα με 6-2 στο δεκάλεπτο, όμως ένα τάιμ-άουτ του Στέλιου Σεϊρεκίδη άλλαξε τα πράγματα και το 7-3, έγινε 7-8 στο εικοσάλεπτο. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε έπειτα από μια μεγάλη διακοπή στο 11-11 στο 26ο λεπτό, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 12-14 υπέρ των «ασπρόμαυρων».

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο χωρίς ωστόσο να μπορέσει να ξεφύγει, διατηρώντας ένα προβάδισμα 2-3 τερμάτων. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι «ασπρόμαυροι» πήραν προβάδισμα με 20-23 και το αύξησαν σε 21-28, για να πάρουν τη νίκη με 23-29.

Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Στέλιου Σεϊρεκίδη είναι προγραμματισμένη για το Σάββατο 9 Μαρτίου στις 16:00, όπου και θα υποδεχθεί τον Πανελλήνιο για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Handball Premier.

Ιωνικός – ΠΑΟΚ23-29

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 6-2, 7-4, 7-8, 11-11, 12-14 (ημχ.) 13-16, 14-16, 17-19, 20-23, 23-29

Ο Σάστρε «ντύθηκε» Βιεϊρίνια και σήκωσε στο πόδι την Τούμπα! (video)

Με το γκολ του Ζοάν Σάστρε, ο ΠΑΟΚ έκανε μια σπουδαία ανατροπή και πήρε την νίκη με 3-2 απέναντι...