Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

«Διέλυσε» τον Αθηναϊκό ο ΠΑΟΚ!

Για την 11η αγωνιστική της Α1 Χάντμπολ γυναικών, ο ΠΑΟΚ mαteco υποδέχτηκε στο «Σπίτι του Χάντμπολ» τον Αθηναϊκό, του οποίου και επικράτησε εύκολα, όπως αναμενόταν με 34-14. Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για αύριο (4/2) και πάλι στις 15:00, όπου θα συναντηθούν και πάλι στη Μίκρα, για το νοκ-άουτ παιχνίδι της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος. Η νικήτρια ομάδα θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό το Πανόραμα.

Όπως ήταν λογικό, ο Δικέφαλος δεν συνάντησε προβλήματα από την αρχή του παιχνιδιού και με την Βράνσιτς να πετυχαίνει πέντε τέρματα, οι Υπερπρωταθλήτριες πήραν προβάδισμα με 6-1 στο δεκάλεπτο. Στο 25′ οι «ασπρόμαυρες» έφτασαν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα και με τέρμα της Μπροκάρντο, έγινε το 15-5, με την λήξη του πρώτου μέρους να βρίσκει την ομάδα του Δημήτρη Πελεκίδη μπροστά στο σκορ με 18-5.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν καθαρά τυπική διαδικασία, με τον ΠΑΟΚ mateco να πετυχαίνει ξανά αρκετά τέρματα, μην επιτρέποντας στον Αθηναϊκό να πετύχει πολλά γκολ, μην επιτρέποντας την ομάδα από την Αθήνα να επιστρέψει στο παιχνίδι. Έτσι, όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση, δόθηκε η ευκαιρία στον Δημήτρη Πελεκίδη να δοκιμάσει διάφορα συστήματα και σχήματα, με το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης να είναι 34-14.

ΠΑΟΚ mateco – Αθηναϊκός: 34-14

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 6-1, 9-3, 10-4, 15-5, 18-5 (ημχ.) 22-7, 27-8, 30-10, 31-10, 33-10, 34-14