Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024

Χάντμπολ: Ήττα του ΠΑΟΚ από τον Διομήδη στο Άργος

Για την 21η αγωνιστική της Handball Premier, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στο Άργος, προκειμένου να αντιμετωπίσει τον τοπικό Διομήδη, από τον οποίο και ηττήθηκε με 30-27.

Με μεγάλη δυσκολία στο κομμάτι της επίθεσης ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος δεν μπορούσε να βρει εύκολα τα αντίπαλα δίχτυα, με αποτέλεσμα στα πρώτα 20 λεπτά να πετυχαίνει μόλις τέσσερα τέρματα και τον Διομήδη να παίρνει διαφορά πέντε τερμάτων (9-4) την οποία και αύξησε στο 25′ σε 12-6. Στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους, οι «ασπρόμαυροι» κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στα τέσσερα τέρματα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 13-9.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ βελτίωσε κατά πολύ την εικόνα του και όσο περνούσε η ώρα, τόσο μείωνε στο σκορ, φτάνοντας με γκολ του Παπάζογλου στο 50ό λεπτό στην ισοφάριση με 22-22. Στην τελική ευθεία της αναμέτρησης και μέσα σε κλίμα έντασης, ο Διομήδης ξέφυγε ξανά με 24-22, ενώ στο 56′ με 27-24, με τον Δικέφαλο να μην μπορεί να επιστρέψει ξανά και να γνωρίζει την ήττα με 30-27.

Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Στέλιου Σεϊρεκίδη είναι προγραμματισμένη για το Σάββατο 6 Απριλίου στις 16:00, όπου θα αντιμετωπίσει στην Χαλκίδα τον Δούκα για τον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος.

Διομήδης Άργους – ΠΑΟΚ: 30-27

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-2, 6-4, 9-4, 12-6, 13-9 (ημχ.) 15-12, 18-16, 20-18, 22-22, 26-24, 30-27

Η Ντόρτμουντ πέταξε έξω την Παρί και πήγε τελικό

Με γκολ του Χούμελς, πέντε λεπτά μετά την έναρξη του β΄ μέρους, η Μπορούσια Ντόρτμουντ νίκησε εκτός έδρας την...