Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Άνετη νίκη για τον ΠΑΟΚ κόντρα στον Πανελλήνιο

Για την 18η αγωνιστική της Handball Premier, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στο «Σπίτι του Χάντμπολ» στη Μίκρα τον ουραγό της βαθμολογίας Πανελλήνιο, του οποίου και επικράτησε εύκολα, όπως και αναμενόταν, με 29-20.

Με τρελό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι, καθώς στο πρώτο δεκάλεπτο είχαν σημειωθεί έντεκα τέρματα, με τον Δικέφαλο να είναι μπροστά με 6-5. Οι «ασπρόμαυροι» βελτίωσαν την αμυντική τους εικόνα και στο 20ό λεπτό πήραν προβάδισμα με 13-8, ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ με 15-11.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε περισσότερη ένταση σε σχέση με το πρώτο, με τον Πανελλήνιο να μειώνει σε 16-14 στο 36′, όμως οι «ασπρόμαυροι» αφυπνίστηκαν και στο 48′ είχε κάνει το 16-14, 22-14 με ένα 6-0 σερί. Στην τελική ευθεία της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ έφτασε με γκολ του Παπαγεωργίου στο 58′ στο 28-18 και πήρε τη νίκη, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι 29-20.

Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Στέλιου Σεϊρεκίδη είναι προγραμματισμένη για το Σάββατο 23 Μαρτίου, όπου στις 18:00 θα αντιμετωπίσει τον Αερωπό στην Έδεσσα για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Handball Premier.

ΠΑΟΚ – Πανελλήνιος: 29-20

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 6-4, 8-6, 12-8, 13-9, 15-11 (ημχ), 16-13, 19-14, 21-14, 22-15, 26-18, 29-20

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Τσαμουρίδης, Παπαγεωργίου 3, Νικολαϊδης 1, Παπάζογλου Θ. 2, Κουκμίσης Κ., Παπάζογλου Λ., Τσαναξίδης 4, Μαρίνος 1, Μπάτζιος, Καλόμοιρος 9, Χατζίδης, Δάιος, Ρανσάνς 4, Τζωρτζίνης 5

Πανελλήνιος Γ.Σ. (Γκίνης): Τζανακάκης, Τραϊκόφσκι, Αναγνωστόπουλος 2, Βερτζώνης, Παπαδόπουλος, Μαυρομάτης, Ρούσος 1, Κουτουλογένης 2, Αλικάκος 1, Ακαλμπεντασβίλι 3, Δούγιας, Αθανασάκος, Στάθης 5, Νάκος 6, Σκουρτάι, Μπαλάσκας.

Διαιτητές: Βαγγελτζίκης- Τορνικίδης, Δίλεπτα: 2-4, Πέναλτι: 1/1-1/1

Η γκολάρα του Ντεσπόντοφ πήρε βραβείο!

Tην, έξοχη, εκτέλεση του Κίριλ Ντεσπόντοφ κόντρα στον Παναθηναϊκό ανέδειξαν ως το κορυφαίο γκολ του Μαρτίου οι φίλοι του...