Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024

Tρομερή ανατροπή από τον ΠΑΟΚ

Για την 12η αγωνιστική της Α1 Χάντμπολ γυναικών, ο ΠΑΟΚ mαteco αντιμετώπισε στο «Σπίτι του Χάντμπολ» στη Μίκρα ως τυπικά φιλοξενούμενος τον ΑΕΣΧ Πυλαίας, του οποίου και επικράτησε με 28-30, κάνοντας τεράστια ανατροπή, αφού στην αρχή βρισκόταν πίσω στο σκορ με 12-5 στο 22ο λεπτό!

Πολύ άσχημα ξεκίνησε το παιχνίδι ο ΠΑΟΚ matecο, ο οποίος έχασε πολλά σουτ από τα έξι μέτρα, με αποτέλεσμα η Πυλαία, να βρεθεί μπροστά με 11-5 στα πρώτα 15 λεπτά του παιχνιδιού. Ο Δικέφαλος ανέβασε την απόδοσή του σε άμυνα και επίθεση και κατάφερε να μειώσει σε 13-9 στην ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Υπερπρωταθλήτριες Ελλάδος αντιμετώπισαν και πάλι προβλήματα κυρίως στην άμυνα, ωστόσο στο 42′ με γκολ της Κερλίδη, ο ΠΑΟΚ mateco μείωσε σε 21-20, με την Πυλαία να αυξάνει την διαφορά εκ νέου στα τρία τέρματα με 23-20 στο 44′.

Στο 52ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ mateco με γκολ της Αβραμίνας Σεβδίλη πέρασε μπροστά 24-25 και στην συνέχεια με 26-28, ωστόσο το παιχνίδι εξελίχθηκε σε πολύ μεγάλο ντέρμπι, με τον Δικέφαλο να φεύγει νικητής με τελικό σκορ να είναι 28-30.

Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Δημήτρη Πελεκίδη είναι προγραμματισμένη για την Κυριακή 18 Φεβρουαρίου στις 16:00, όπου και θα υποδεχθεί στο κλειστό της Μίκρας το Καματερό.

ΑΕΣΧ Πυλαίας – ΠΑΟΚ mateco: 28-30

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-3, 7-4, 11-5, 12-6, 13-9 (ημχ.) 17-14, 20-17, 23-21, 24-23, 26-28, 28-30