Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Τον «καθάρισε» με συνοπτικές διαδικασίες

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του ο ΠΑΟΚ στην Volleyleague γυναικών, επικρατώντας του Ολυμπιακού στο Παλατάκι με 3-0 σετ.

Οι δύο ομάδες ήταν μαζί στους πρώτους πόντους με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα, 7-8.

Ο Ολυμπιακός αύξησε το προβάδισμα του στα μέσα του σετ, 12-16, ωστόσο η συνέχεια ήταν διαφορετική.

Οι ακραίες του ΠΑΟΚ έδωσαν την λύση και ο Δικέφαλος έδειξε το καλό του πρόσωπο, επιστρέφοντας στο σετ, 20-20.

Σ’ εκείνο το σημείο η Κρολ πήρε το μπλοκ-άουτ και η Βεργίδου έναν άσσο, με αποτέλεσμα  ΠΑΟΚ να κάνει ένα σερί 2-0, μεταφέροντας το άγχος στους «ερυθρόλευκους», 22-20.

Με Στράντζαλη και Κάφρεϊ να αναλαμβάνουν δράση στα δύσκολα, ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 1-0 με 25-21.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο σετ, παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα, 8-5.

Στην συνέχεια το παιχνίδι ισορρόπησε, με τον Δικέφαλο ωστόσο να συνεχίζει να έχει μία μικρή υπεροχή, 16-15.

Με τον Κόσμο να μπαίνει στην… εξίσωση, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ πήραν την απαραίτητη ώθηση, πατώντας το «γκάζι» σε κομβικό σημείο, 21-18.

Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να αντιδράσει στις… ορέξεις των παικτριών του Φενόλιο, με το 25-19 να δίνει το 2-0 στον ΠΑΟΚ.

Ισορροπημένη ήταν η εικόνα στο τρίτο σετ, με τις δύο ομάδες να παλεύουν για διαφορετικό σκοπό.

Ο μεν ΠΑΟΚ για να τελειώσει το παιχνίδι, και ο δε Ολυμπικός για να παραμείνει σε αυτό… ζωντανός.

Ο Δικέφαλος είχε το προβάδισμα στην αρχή, 8-7, ωστόσο οι Πειραιώτες έκαναν την ανατροπή στα μέσα, 15-16.

Οι «ασπρόμαυρες» απάντησαν με 2-0 σερί, παίρνοντας το προβάδισμα, 17-16. Με «καυτή» Κρολ, ο ΠΑΟΚ επέκτεινε το προβάδισμα του σε κομβικό σημείο, 20-17, ωστόσο ο Ολυμπιακός με 0-3 σερί ισοφάρισε, 20-20.

Με Κρολ από την πλευρά του ΠΑΟΚ και Σάλας από των φιλοξενούμενων, οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν μαζί στο τέλος, 22-22.

Συναρπαστική ήταν η εξέλιξη του σετ, με τον ΠΑΟΚ να έχει ματς μπολ, 24-23, το οποίο «έσβησε» η Σάλας με μπλοκ, στέλνοντας το σετ σε… παράταση, 24-24.

Με επίθεση της Κάφρεϊ και άσσο της Μπλάνκο, ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-0, και πήρε τη νίκη με 3-0 στα σετ.