Δραματικό χαρακτήρα είχε η εντός έδρας αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με τον Παναθηναϊκό για την τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ της σεζόν 2015-16, που έληξε με 1-1.
Το σκορ άνοιξε στο 17΄ ο Γκάρι Ροντρίγκες, στο 26΄ ο Λουντ είχε ισοφαρίσει σε 1-1, με τον Παναγιώτη Γλύκο να «απογειώνεται» στη δεξιά του γωνία στο 85΄ και να σταματά το σουτ του Πέτριτς, κρατώντας την πολύτιμη ισοπαλία για τους γηπεδούχους.
Ο ΠΑΟΚ είχε κόψει πρώτος το νήμα στην ειδική βαθμολογία και, μετά το τέλος του αγώνα, ο Ιβάν Σαββίδης ανακοίνωνε την παραμονή στον πάγκο του Βλάνταν Ιβιτς, που είχε αναλάβει μετά την απομάκρυνση του Ιγκόρ Τούντορ.
ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ιβιτς): Γλύκος, Κίτσιου, Λέοβατς (68′ Σκόνδρας), Μαλεζάς, Βίτορ, Χαρίσης, Τζιόλης, Τσίμιροτ, Πέλκας (60′ Κοροβέσης), Κλάους (80′ Μπερμπάτοφ), Ροντρίγκες.
Παναθηναϊκός (Αντρέα Στραματσόνι): Στιλ, Κουτρουμπής, Νάνο, Μολέδο, Μέστο, Λουντ, Ζέκα, Αμπέντ (75′ Βλαχοδήμος), Εβαντζελίστα (64′ Μπουμάλ), Κλωναρίδης (80′ Πέτριτς), Λέτο.