Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024

«Το σκεφτόμασταν όλη την εβδομάδα»

Την πρόκρισή της στους «32» του EHF European Women’s Cup εξασφάλισε η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ, που επικράτησε χθες της Μέταλουργκ στα Σκόπια με 31-20.

«Όλη την εβδομάδα συζητούσαμε για το παιχνίδι, πως δεν θα πρέπει να μας αποπροσανατολίσει η διαφορά των εννέα γκολ και ότι θα πρέπει να αντιμετωπίσουμε το ματς σαν να χρειαζόμαστε νίκη, ώστε να μην μπούμε σε περιπέτειες. Έτσι και έγινε… Η ομάδα από το πρώτο λεπτό έδειξε τις διαθέσεις και με συγκέντρωση, πάθος, και πειθαρχία κάναμε ένα μεστό πρώτο ημίχρονο, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά το ματς» τόνισε στις δηλώσεις του ο προπονητής του Δικεφάλου, Δημήτρης Πελεκίδης, προσθέτοντας: « Όλες οι αθλήτριες ανταπεξήλθαν στις απαιτήσεις του αγώνα με πολύ ωριμότητα και πειθαρχία στο πλάνο της ομάδας, δείχνοντας τον βαθμό της δουλειάς η οποία γίνεται στην ομάδα. Πραγματικά τους αξίζουν πολλά μπράβο και δίκαια βρισκόμαστε στην επόμενη φάση του θεσμού, όπου την Τρίτη θα μάθουμε και τον αντίπαλο μας στη φάση των «32».