Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Το παρελθόν των αγώνων κόντρα στον Πανσερραϊκό

Λίγες ώρες απομένουν για τη σέντρα της αναμέτρησης ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Πανσερραϊκό για την 12η αγωνιστική της Super League. Η επίσημη ιστοσελίδα της ΠΑΕ ΠΑΟΚ παρουσιάζει στοιχεία και αριθμούς για τις «μάχες» ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Αναλυτικά τα όσα αναφέρει η «ασπρόμαυρη» ΠΑΕ:

«Το paokfc.gr σας βάζει από νωρίς στο κλίμα της αναμέτρησης της 12ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League 2023-24 κόντρα στον Πανσερραϊκό στο γήπεδο της Τούμπας. Διαβάστε ενδιαφέρουσες πληροφορίες σχετικά με το background του αγώνα και την προϊστορία του Δικεφάλου κόντρα στην ομάδα των Σερρών.

Η τελευταία φορά που τέθηκαν αντιμέτωπες οι δύο ομάδες ήταν στις 5 Ιανουαρίου 2011 στο γήπεδο των Σερρών, σε μια αναμέτρηση που ολοκληρώθηκε ισόπαλη 1-1. Ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης είχε ανοίξει το σκόραρε για τον ΠΑΟΚ στο 2ο λεπτό και ο Γιώργος Γεωργιάδης ισοφάρισε στο 72ο.

Για τον 1ο γύρο εκείνης της σεζόν είχαν αγωνιστεί στην Τούμπα, όπου ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-2 (45’ Βιεϊρίνια , 48’ Τσιρίλο, 69’ Παπάζογλου – 19’ Μπέλιτς, 56’ Μπέλιτς). Σε εκείνα τα δύο παιχνίδια, ο Πάμπλο Γκαρσία που βρίσκεται στην τεχνική ηγεσία του Πανσερραϊκού ήταν στην 11άδα του ΠΑΟΚ.

Ο Δικέφαλος έχει υποδεχθεί 24 φορές τον Πανσερραϊκό και δεν έχει διατηρήσει το αήττητο του. Υπάρχουν 19 νίκες του ΠΑΟΚ και πέντε ισόπαλα ματς, με την ομάδα των Σερρών να παίρνει το 1-1 στην παρθενική συνάντηση της ιστορίας τους, στις 12 Δεκεμβρίου 1965. Τότε είχε προηγηθεί ο Πανσερραϊκός με τον Μπιτζίδη στο 70ο λεπτό και ο Λέανδρος Συμεωνίδης είχε ισοφαρίσει στο 78ο λεπτό.

Ο ΠΑΟΚ έχει έξι διαδοχικές νίκες στις εντός έδρας αναμετρήσεις τους, με αυτά τα έξι ματς να “απλώνονται” από τις 20 Μαρτίου 1988 μέχρι και τις 29 Αυγούστου 2010. Η τελευταία φορά που δεν επικράτησε εντός ήταν στις 23 Φεβρουαρίου 1986, όταν έμειναν στο 0-0, στη μοναδική φορά που δεν σημειώθηκαν γκολ σε ματς με γηπεδούχο τον ΠΑΟΚ.

Το δημοφιλέστερο σκορ στις αναμετρήσεις του στην έδρα του ΠΑΟΚ είναι το 3-0 με πέντε εμφανίσεις, ενώ ακολουθεί το 2-0 και το 2-1 με τρεις παρουσίες. Στις ισοπαλίες, υπάρχουν δύο με σκορ 1-1 και από μια με 2-2, 3-3 και 0-0.
Η ευρύτερη νίκη του ΠΑΟΚ είναι το 5-0 και έχει σημειωθεί στις 14 Ιανουαρίου 1979 και στις 20 Μαρτίου 1988».