Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024

Το πάλεψε ο ΠΑΟΚ, αλλά…

Για την 10η αγωνιστική της Α1 Μπάσκετ γυναικών, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ ταξίδεψε στην Αθήνα, προκειμένου να αντιμετωπίσει τον Πρωτέα Βούλας, από τον οποίο και ηττήθηκε με 75-51, ολοκληρώνοντας τις υποχρεώσεις του για το 2023.

Καλύτερα μπήκαν στο παιχνίδι οι γηπεδούχες, οι οποίες πήραν γρήγορα διψήφιο προβάδισμα με 16-6 στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου. Ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ αντέδρασε και με σερί 0-9, μείωσε το σκορ στον έναν πόντο σε 18-17 από 18-8. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σερί 4-0 των γηπεδούχων και με το σκορ στο 22-17.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Δικέφαλο να επιστρέφει από το -6 και το 29-23 και να περνά μπροστά με 29-31 3:44 πριν από την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Στα λεπτά που απέμειναν οι δύο ομάδες δυσκολευόντουσαν να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι, με τον Πρωτέα Βούλας να είναι μπροστά στην λήξη του πρώτου μέρους, έχοντας οριακό προβάδισμα με 36-35.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ δεν μπόρεσε να περάσει μπροστά και ο Πρωτέας Βούλας κατάφερε στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου στο +10 με 45-35, με τον Δικέφαλο να μειώνει την διαφορά στους επτά, με το 54-47 να είναι το σκορ της τρίτης περιόδου. Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχες έφτασαν στο +17 (66-49) με τις «ασπρόμαυρες» να μην μπορούν να επιστρέψουν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα να είναι 75-51.

Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Άγγελου Αγγελίδη, είναι προγραμματισμένη για το Σάββατο 6 Ιανουαρίου στις 13:00, όπου θα υποδεχθεί την Ελευθερία Μοσχάτου, για την 11η αγωνιστική η οποία είναι θα είναι και η τελευταία για τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος.

Πρωτέας Βούλας – ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ: 75-51

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 36-35, 54-47, 75-51

Λουτσέσκου: «Νιώθω περήφανος για αυτήν την ομάδα!»

Λίγα λεπτά μετά τη λήξη του ντέρμπι της Τούμπας, ο Λουτσέσκου κλήθηκε να καταθέσει το πρώτο σχόλιο του για...