Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Το… πάλεψε για δύο σετ ο ΠΑΟΚ

Για την 11η αγωνιστική της Volley League ανδρών, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Αθήνα, προκειμένου να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό, από τον οποίο και ηττήθηκε με 3-0, όντας ανταγωνιστικός στα δύο από τα τρία σετ.

Πολύ καλά ξεκίνησε στο παιχνίδι ο ΠΑΟΚ, καθώς ο Δικέφαλος μπόρεσε να πάρει γρήγορο προβάδισμα με 4-9. Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν και ισοφάρισαν σε 12-12, με τους Κυπελλούχους Ελλάδος να ξεφεύγουν ξανά με 12-15, 14-17 και 16-19. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 20-20, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει κοντά στο 0-1 με 20-22 και 22-24, όμως δεν κατάφερε να φτάσει μέχρι το τέλος και οι «πράσινοι» έκαναν το 1-0 με 28-26.

Στο δεύτερο σετ οι ρόλοι αντιστράφηκαν, καθώς ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα, παίρνοντας προβάδισμα με 8-4 και 11-6. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε σιγά-σιγά και κατάφερε να φέρει το σετ στα ίσα με 15-15. Από εκεί και πέρα, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πάρει κάποια διαφορά, όμως ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που «χαμογέλασε» και πάλι, αφού με 25-23 έκανε το 2-0.

Στο τρίτο σετ, οι Κυπελλούχοι Ελλάδος πλέον είχαν ξεμείνει από ενέργεια, με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα με 15-9. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε και ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με 3-0, με το τρίτο σετ να ολοκληρώνεται στο 25-19.

Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι, είναι προγραμματισμένη για την Κυριακή 21 Ιανουαρίου, όπου και θα υποδεχθεί τον Μίλωνα για την 12η αγωνιστική της Volley League στις 20:00 στο Παλατάκι.

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ: 3-0

Τα σετ: 28-26, 25-23, 25-19

Παιχνίδια κυκλοφορίας και οδηγίες από Λουτσέσκου (video)

Την προετοιμασία της για το τελευταίο κομμάτι της σεζόν συνεχίζει η ομάδα του ΠΑΟΚ, με τους ποδοσφαιριστές και το...