Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Το πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε…

Για την 15η αγωνιστική της Handball Premier, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στην Αθήνα, όπου και αντιμετώπισε στο ΟΑΚΑ, την ΑΕΚ, από την οποία και γνώρισε την ήττα με 29-22, όντας καλός για 45 λεπτά, όπου το σκορ ήταν στο 20-19, ενώ είχε βρεθεί μπροστά και με 10-13.

Εξαιρετικά ξεκίνησε το ντέρμπι ο ΠΑΟΚ, ο οποίος με πρωταγωνιστές τους Γιάννη Καλόμοιρο και Θανάση Παπάζογλου προηγήθηκε με 5-7 στο δεκάλεπτο, ενώ στο 23′ ανέβασε την διαφορά στα τρία τέρματα και 10-13 με γκολ του Ταμπαγκέ. Η ΑΕΚ αντέδρασε στο τελείωμα του πρώτου μέρους και με σερί 3-1 μείωσε την διαφορά στο ένα τέρμα, με το 13-14 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ δεν άντεξε και με την βοήθεια των διαιτητών, οι οποίοι έδιναν λίγο πιο εύκολα δίλεπτες αποβολές στους «ασπρόμαυρους» και η ΑΕΚ πέρασε μπροστά με 20-19 στο 45′ και δέκα λεπτά πριν το φινάλε ανέβασε την διαφορά στα πέντε τέρματα για το 24-19.

Στην τελική ευθεία της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ ήταν φανερό πως έμεινε από δυνάμεις και συνεπώς γνώρισε την ήττα από την «ένωση» με 29-22. Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Στέλιου Σεϊρεκίδη είναι προγραμματισμένη για την Τετάρτη 21 Φεβρουαρίου, όπου θα υποδεχθεί στις 18:00 τον Ιωνικό για την νοκ-άουτ αναμέτρηση της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος.

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ29-22

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-7, 7-9, 9-10, 10-13, 13-14 (ημχ.) 15-15, 17-17, 20-19, 24-19, 26-20, 29-22

Εκπαιδευτική δράση για το Ποδόσφαιρο Σάλας από τον ΠΑΟΚ!

Σε δημοτικό σχολείο της Θεσσαλονίκης βρέθηκε αντιπροσωπεία της πρωταθλήτριας ομάδας Ποδοσφαίρου Σάλας του ΠΑΟΚ, όπου και μίλησε για το...