Κυριακή, 12 Μαΐου, 2024

Το background ενός ημιτελικού

Η ιστοσελίδα της ΠΑΕ ΠΑΟΚ σας βάζει από νωρίς στο κλίμα του επαναληπτικού αγώνα της ημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας 2023-24 κόντρα στον Παναθηναϊκό στο γήπεδο της Λεωφόρου.

Διαβάστε ενδιαφέρουσες πληροφορίες σχετικά με το background του αγώνα και την προϊστορία του Δικεφάλου κόντρα στους πράσινους.

Η τελευταία φορά που συναντήθηκαν οι δύο ομάδες για το Κύπελλο Ελλάδας με γηπεδούχο τον Παναθηναϊκό ήταν στις 26 Ιανουαρίου 2023 και η ισοπαλία με 1-1 έδωσε την πρόκριση στο Δικέφαλο, ο οποίος είχε επικρατήσει στο πρώτο μεταξύ τους ματς με 2-0 στην Τούμπα. Εκείνη η αναμέτρηση ήταν για τους «8», ενώ τώρα είναι για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Συνολικά έχουν συναντηθεί για το Κύπελλο Ελλάδας 14 φορές με τις φετινές αναμετρήσεις και τις μισές από αυτές η κλήρωση τους έχει φέρει αντιμέτωπους στη φάση των ημιτελικών του θεσμού.

Αυτή είναι η έβδομη φορά και τις τρεις από τις έξι προηγούμενες χρειάστηκαν παράταση, ή πέναλτι για να πάρει την πρόκριση για τον τελικό ο ένας από τους δύο. Στην πρώτη από αυτές ο ΠΑΟΚ με νίκη 4-0 στην παράταση πήγε στον τελικό το 1984-85, αφού στην κανονική διάρκεια είχε ανατρέψει την ήττα του με 2-0 στην Αθήνα.

Η τελευταία φορά που βρέθηκαν αντιμέτωποι για τα ημιτελικά ήταν το 2016-17 και ο ΠΑΟΚ πήρε με εντυπωσιακό τρόπο την πρόκριση, αφού ανέτρεψε την ήττα (2-0) της Λεωφόρου και με το 4-0 (14 Πέλκας, 49’ Λεό Μάτος, 73’ Σάκχοφ, 83’ Πρίγιοβιτς) προχώρησε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, όπου κατέκτησε το τρόπαιο με νίκη 2-1 επί της ΑΕΚ.

Πριν από τις αναμετρήσεις του 2016-17 οι κόντρες τους σε ημιτελική φάση που έγιναν με διπλά παιχνίδια δεν κρίθηκαν στα 90 λεπτά της αναμέτρησης, αλλά χρειάστηκε παράταση στο τελευταίο τους ματς και πέναλτι στο αμέσως προηγούμενο. Οι προκρίσεις ήταν και τις δύο φορές με την πλευρά του Παναθηναϊκού, στο ΟΑΚΑ το 2006-07 και στην Τούμπα το 1993-94.

Το 1948-49 και το 1950-51 αναμετρήθηκαν για τα ημιτελικά σε μονά παιχνίδια και πήραν από μια πρόκριση. Οι δύο μονές αναμετρήσεις είχαν γίνει στη Θεσσαλονίκη και το 1948-49 0 Παναθηναϊκός προκρίθηκε με νίκη 1-0, ενώ το 1950-51 ο ΠΑΟΚ με 1-0.

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου μέχρι τώρα στην προπονητική πορεία στον ΠΑΟΚ δεν έχει αποκλειστεί σε νοκ άουτ αναμετρήσεις στο Κύπελλο Ελλάδας και από το 2017-18 μέχρι σήμερα έχει πανηγυρίσει 14 φορές την πρόκριση. Σε αυτές αντιμετώπισε 13 διαφορετικούς αντιπάλους, αφού υπήρξαν δύο με τον Πανιώνιο. Οι προκρίσεις του εκτός από την ομάδα της Νέας Σμύρνης ήταν με Τρίκαλα, Ατρόμητο, Παναχαϊκή, Αστέρα Τρίπολης, ΑΕΛ, ΑΕΚ, Ολυμπιακό, Καλαμάτα, Παναθηναϊκό, Λαμία, ΝΠΣ Βόλο, Πανσερραϊκό.