Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Τα λάθη στο σερβίς έφεραν την ήττα στον Πειραιά

Για την 1η αγωνιστική της Volley League ανδρών, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στον Πειραιά, όπου και αντιμετώπισε το απόγευμα της Δευτέρας 30 Οκτωβρίου, τον ΟΣΦΠ, γνωρίζοντας την ήττα με 3-0. Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Μπλάνκεναου, Φαν Χάρντερεν, Ρούσο, Λινάρδο, Παπαλεξίου, Βαν Ντεν Ντρις και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Σ’ ένα πρώτο σετ το οποίο «σημαδεύτηκε» από τα πολλά λάθη στο σερβίς του ΠΑΟΚ (9 συνολικά), οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ καθόλη την διάρκεια του. Οι γηπεδούχοι μπορεί να πήραν σε δύο περιπτώσεις προβαδίσματα τριών πόντων, 12-9 και 14-11, ωστόσο ο Δικέφαλος έβγαζε συνεχώς αντίδραση, 19-18. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να ρισκάρει από την γραμμή του σερβίς, προκειμένου να βγάλει εκτός παιχνιδιού τον ΟΣΦΠ, κάτι το οποίο τις περισσότερες φορές του στοίχιζε. Στην τελική ευθεία, οι δύο ομάδες μπήκαν με τον ΟΣΦΠ προηγούμενο στο σκορ, 23-22. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 24-23, ωστόσο στην επόμενη φάση, υπήρχαν διαμαρτυρίες από τον «ασπρόμαυρο» πάγκο, καθώς ο πρώτος χρόνος του Παγιένγκ δεν ελέγχθηκε από το τσάλεντζ, με τον ΠΑΟΚ να ζητάει άουτ. Έτσι, διαμορφώθηκε το 25-23, το οποίο έκανε το 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ φανερά επηρεασμένος από το πρώτο, δεν ξεκίνησε καλά, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να πάρουν προβάδισμα, 9-5. Ο Δικέφαλος προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, μέσω του σερβίς του, ωστόσο αυτό δεν λειτούργησε, 14-9. Η διαφορά παρέμεινε στην τελική ευθεία, 21-13, και έτσι με 25-17 έγινε το 2-0.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ έψαξε την αντίδραση, αφήνοντας το δεύτερο σετ πίσω του, και δείχνοντας το καλό του πρόσωπο. Ο Δικέφαλος προηγήθηκε στους πρώτους πόντους, 10-12, ωστόσο το παιχνίδι ισορρόπησε στα μέσα του, 14-14. Από κείνο το διάστημα, οι γηπεδούχοι πήραν ένα μικρό προβάδισμα, 18-15, το οποίο αύξησαν στη συνέχεια, 20-16. Ο ΠΑΟΚ έβγαλε το καλό του πρόσωπο, και αντέδρασε, φέρνοντας το σετ στα ίσια… 20-20. Σε κρίσιμο σημείο ο ΟΣΦΠ πήρε προβάδισμα, 24-21, κατακτώντας το σετ, 3-0.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Γιόσκο Μιλενκόσκι, την Δευτέρα 6 Νοεμβρίου και ώρα 17:00, απέναντι στον Παναθηναϊκό, εντός έδρας, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.