Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

Προδόθηκε από δυνάμεις και έχασε ο ΠΑΟΚ

Για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volley League γυναικών ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στην Αθήνα τον Παναθηναϊκό, από τον οποίο και ηττήθηκε με 3-1, παλεύοντας μέχρι το τέλος, ώστε να πάρει κάτι από το κλειστό του Μετς.

Με το ξεκίνημα του ντέρμπι ο Παναθηναϊκός πήρε διαφορά έξι πόντων (10-4) με τον ΠΑΟΚ να επιστρέφει και να μειώνει αρχικά σε 11-9 και στην συνέχεια ισοφάρισε σε 17-17. Στην συνέχεια, ο Δικέφαλος φωνάζει για μια φάση όπου το 21-19 έγινε 22-19 σε πόντο της Χατζηευστρατιάδου και δεν μπόρεσε να κάνει την ολική ανατροπή, με τις «πράσινες» να κάνουν το 1-0 με 25-20.

Στο δεύτερο σετ, οι «ασπρόμαυρες» μπήκαν εξαιρετικά και πήραν προβάδισμα με 6-10 και 10-13. Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε και αφού ισοφάρισε (15-15) πέρασε μπροστά με 16-15. Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση η Μαρία Οικονομίδου, η οποία με ένα μπλοκ, έναν άσσο και μια επίθεση, έβαλε μπροστά τον Δικέφαλο με 21-23 και παρά την προσπάθεια του Παναθηναϊκού για ανατροπή (24-24) ο ΠΑΟΚ έφτασε στην ισοφάριση με 24-26.

Στο τρίτο σετ, ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ καλύτερος και αφού πήρε γρήγορο προβάδισμα με 10-5, ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε όχι μόνο να ανατρέψει την κατάσταση, αλλά οι γηπεδούχες αύξησαν κι άλλο την διαφορά και έφτασαν εύκολα στο 2-1 με 25-17. Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, ο ΠΑΟΚ πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις, κρατώντας τον Παναθηναϊκό κοντά στο σκορ, ενώ στο φινάλε πέρασε μπροστά με 26-24 και άσσο της Ηλιοπούλου, όμως οι γηπεδούχες με 3-0 σερί, έκαναν το 3-1 με 26-24.

H επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Θάνου Τερζή είναι προγραμματισμένη για το επόμενο Σάββατο 24 Φεβρουαρίου, όπου θα υποδεχθεί τον Ηλυσιακό στο PAOK Sports Arena για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ: 3-1

Τα σετ: 25-20, 24-26, 25-17, 26-24