Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

Πρέπει να σηκώσει το κεφάλι ο ΠΑΟΚ

Για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volley League, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στην Αθήνα τον Μίλωνα, από τον οποίο και ηττήθηκε με 3-1. Πολύ μεγάλο θέμα για τον Δικέφαλο τα πολύ λίγα μπλοκ που έκανε. Χωρίς νίκη ο ΠΑΟΚ που ξεκινά τις τρεις πρώτες αγωνιστικές με τρεις ήττες. Αυτή είναι η πρώτη ήττα του ΠΑΟΚ από τον Μίλωνα στην ιστορία.

Από το ξεκίνημα του σετ, ο Μίλωνας είχε το προβάδισμα, ξεκινώντας με 6-3 και το αύξησε σε 11-7. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 12-10, όμως οι γηπεδούχοι πήγαν στο +5 με 16-11. Οι «ασπρόμαυροι» δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στο σετ και ο Μίλωνας έκανε το 1-0 με 25-20.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ βελτιώθηκε στην άμυνά του και βρήκε λύσεις κυρίως με τους Κοκκινάκη και Φαν Χάρντερεν να έχουν πρωτοβουλία στο σκοράρισμα και πήρε προβάδισμα με 7-12 και 10-16, φτάνοντας άνετα στην ισοφάριση με 18-25.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ μπορεί να μπήκε πιο καλά από τους γηπεδούχους, παίρνοντας προβάδισμα με 2-5, όμως ο Μίλωνας πέρασε μπροστά με 9-8. Το σετ ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος, με τις δύο ομάδες να φτάνουν ισόπαλες με 22-22, όμως ο Μίλωνας με σερί 3-0, έκανε το 2-1 με 25-22.

Στο τέταρτο σετ, ο Δικέφαλος δεν εμφανίστηκε ποτέ, με τον Μίλωνα να παίρνει προβάδισμα με 11-7 και 13-8. Ο ΠΑΟΚ δεν επέστρεψε μέχρι το τέλος του σετ και ο Μίλωνας έφτασε στο 3-1 με 25-17.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι, την Τετάρτη 22 Νοεμβρίου, όπου και θα υποδεχθεί την Μλνάντοστ, για το πρώτο παιχνίδι της φάσης των «64» του CEV Cup, καθώς στην Volley League ο Δικέφαλος έχει ρεπό.

Μίλων – ΠΑΟΚ: 3-1

Τα σετ: 25-20, 18-25, 25-22, 25-17

Κυριάκος: «Ευχαριστούμε την πιο υπέροχη Τούμπα των τελευταίων ετών»

Mε ανάρτησή του ο Κυριάκος Κυριάκος στάθηκε στην τρομερή δύναμη που έδωσε στην ομάδα η Τούμπα, ζητώντας απ' όλους...