Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Όταν οι Κύπριοι «καθάρισαν» τον Άρη! (videos)

Τον χειμώνα του 2001 ο ΠΑΟΚ βρισκόταν σε μια περίοδο, που σε λίγους μήνες θα… έληγε την αφλογιστία στους τίτλους, αφού στις 12 Μαΐου του 2001, ο Δικέφαλος θα στεφόταν Κυπελλούχος Ελλάδος με τη νίκη 4-2 κόντρα στον Ολυμπιακό στη Νέα Φιλαδέλφεια και θα ήταν ο πρώτος τίτλος μετά το πρωτάθλημα της σεζόν 1984/85.

Για την 19η αγωνιστική της περιόδου 2000/2001 λοιπόν, η ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς υποδέχθηκε τον Άρη στο γήπεδο της Τούμπας, του οποίου και επικράτησε εύκολα με 2-0.

Το παιχνίδι ήταν υπόθεση… κυπριακή, αφού το σκορ άνοιξε με εκπληκτικό γυριστό σουτ ο Γιώτης Εγκωμίτης στο 37ο λεπτό, μετά από ωραία σέντρα του Παντελή Καφέ και στο 83′ μετά από φάουλ του Στέλιου Βενετίδη, ο Γιάννης Οκκάς με κεφαλιά σε κενή εστία, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.