Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024

Η πρώτη νίκη επί της ΑΕΚ σε φάση πλέι οφ και το γλέντι της πρωτιάς

Το ντέρμπι μεταξύ των δύο Δικεφάλων στο γήπεδο της Τούμπας για τα πλέι οφ της σεζόν 2009-2010 ήταν για τον ΠΑΟΚ το τελευταίο εντός έδρας εκείνης της περιόδου.

Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος είχε ήδη εξασφαλίσει την πρωτιά στην ειδική κατάταξη και το κλίμα στην κατάμεστη Τούμπα ήταν πανηγυρικό.

Οι γηπεδούχοι έφθασαν στη νίκη γοήτρου με 1-0, χάρη σε γκολ του Μουσλίμοβιτς (φωτ.) στο 52΄ (δύο λεπτά νωρίτερα ο Κρέσιτς είχε αποκρούσει πέναλτι του Σκόκο).

Στις καθυστερήσεις ο Κουκουλάκης είχε αποβάλλει τον Φωτάκη με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Κρέσιτς, Γκαρσία, Βιτόλο, Τσιρίλο, Μαλεζάς, Λίνο, Φωτάκης, Βιεϊρίνια (84΄ Κουτσιανικούλης), Ίβιτς (73΄ Εντίνιο), Σνάουτσνερ, Μουσλίμοβιτς (72΄ Παπάζογλου).

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Μαϊστόροβιτς, Λεονάρντο (59΄ Μαντούκα), Τζιμπούρ, Γιάχιτς, Μάκος (69΄ Μπλάνκο), Λαγός, Μανωλάς, Νέμεθ (77΄ Γκερέιρο), Γεωργέας, Σκόκο.