Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Όρθιος κόντρα στην Όλντεμπουργκ ο ΠΑΟΚ!

Για το δεύτερο παιχνίδι του Β’ γύρου του EHF European League ο ΠΑΟΚ Mateco υποδέχθηκε την γερμανική Όλντεμπουργκ, με την οποία ήρθε ισόπαλη με 25-25 και έμεινε εκτός συνέχειας από τα ευρωπαϊκά κύπελλα με συνολικό σκορ στα δύο παιχνίδια 47-62. Ο Δικέφαλος έπαιξε πολύ καλό χάντμπολ, μένοντας στην ισοπαλία με μία ομάδα η οποία είναι πολύ πιο έμπειρη στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις και φυσικά έχει πολύ μεγαλύτερο μπάτζετ.

Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα του Δημήτρη Πελεκίδη την Τετάρτη 4 Οκτωβρίου στις 18:00, όπου θα αντιμετωπίσει τη Νέα Ιωνία στο ΔΑΚ Λευκόβρυσης της Κοζάνης για το Super Cup και τον πρώτο τίτλο της χρονιάς.

Ο Δικέφαλος ήταν πολύ πιο ανταγωνιστικός σε αυτό το παιχνίδι, σε σχέση με το πρώτο που ηττήθηκε εύκολα με 37-22 και προηγήθηκε στα πρώτα δέκα λεπτά με 4-2. Η Όλντεμπουργκ δέκα λεπτά μετά πέρασε μπροστά στο σκορ με 7-8 και με αυτό το προβάδισμα του ενός τέρματος, ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο του αγώνα, με τις Γερμανίδες να είναι μπροστά στο σκορ με 10-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Όλντεμπουργκ συνέχισε να έχει το προβάδισμα, το οποίο και αύξησε στο 50′ με 18-21 και 22-24 στο 55′, όμως ο ΠΑΟΚ Mateco επέστρεψε και με γκολ της Κερλίδη και απόκρουση της Τσικνάκη στο φινάλε, πήρε την ισοπαλία με 25-25.

ΠΑΟΚ – Όλντεμπουργκ: 25-25 Συνολικό σκορ: 47-62

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 4-2, 5-5, 7-8, 7-9, 10-11 (ημχ.) 12-12, 13-14, 16-18, 18-21, 22-24, 25-25