Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Όλο και απομακρύνονται τα Play Off για τον ΠΑΟΚ

O ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 74-70 από τη Λάρισε στην ομώνυμη πόλη και πλέον δεν είναι και πολύ μακριά από το να μπει σε μπελάδες.

Η εκκίνηση του ΠΑΟΚ σε άμυνα κι επίθεση ήταν εξαιρετική, με τους «ασπρόμαυρους» να φτάνουν στο 8-15 στα μισά της πρώτης περιόδου με τον Γιάνκοβιτς.

Η Λάρισα βρήκε λύσεις με Τσαϊρέλη και Ζάρα για να ροκανίσει το προβάδισμα του Δικεφάλου, ρίχνοντας την διαφορά στο μίνιμουμ της τιμής της (17-18) στο φινάλε του δεκαλέπτου. Οι Θεσσαλοί συνέχισαν να δείχνουν σημάδια βελτίωσης όσο κυλούσε η ώρα, με τον Ζάρα να σκοράρει από την περίμετρο για το 22-18 (12′).

Ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση μετά από το νεκρό του διάστημα που τον άφησε πίσω και προσπέρασε εκ νέου με τον Λαβ (24-27, 15′), αλλά οι γηπεδούχοι είχαν αρχίσει να πατούν καλύτερα, κάτι που πιστοποιήθηκε με τον Καράμπελα (33-27, 17′), ενώ λίγο αργότερα ο Χάντσον έστειλε στο +9 την Λάρισα (36-27). Οι παίκτες του Φώτη Τακιανού πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας το πάνω χέρι (38-33), παρότι οι Λι και Γκριν προσπάθησαν να κρατήσουν ζωντανό τον ΠΑΟΚ με συνεχόμενα καλάθια.

Στην επανάληψη, ο Γιάνκοβιτς με διαδοχικά τρίποντα (43-41, 22′) τραβούσε κουπί για τον Δικέφαλο, για να ακολουθήσει ξέσπασμα της Λάρισας με καλάθια των Μούντι, Μάριτς και Γκριν (50-44, 24′). Οι γηπεδούχοι με πολύτιμους πόντους απ’ την γραμμή συντηρούσαν το προβάδισμα τους (55-46, 28′) και λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ο Κρουμπάλι δημιουργούσε ένα νέο +9 (57-48), το οποίο μετέτρεπε σε φαβορί την Λάρισα ενόψει της τελικής ευθείας του ματς. Το ζήτημα του ΠΑΟΚ, όπως και στο δεύτερο δεκάλεπτο, έμοιαζε να είναι περισσότερο επιθετικό.

Δύο σερί δίποντα του Μάριτς έστειλαν την Λάρισα στο +13 (61-48, 31′) στο ξεκίνημα της καθοριστικής περιόδου, αλλά με ένα γρήγορο 2-6 ο ΠΑΟΚ έριξε ξανά σε μονοψήφια επίπεδα την διαφορά (63-54, 33′) με τον Ρίβερς. Ο ίδιος παίκτης με κάρφωμα μετά από όμορφη δημιουργία του Γιάνκοβιτς μείωσε σε 63-58 κι έβαλε πίεση στην Λάρισα, 6 λεπτά πριν το τέλος. Το ματς έκλεισε, οι ομάδες έγιναν πιο σφιχτές και 2’24” πριν ακουστεί η τελική κόρνα, ο Λι κάρφωνε για το 68-65. Στα 38” ο Μούντι έβαλε το καλάθι του αγώνα για το 71-66 κι ενώ νωρίτερα ο Λοβ με 1/2 βολές είχε αποτύχει να φέρει το ματς σε πραγματικά οριακό σημείο.

Ο Λυκογιάννης βλέποντας την Λάρισα να φτάνει στο +5 κάλεσε εσπευσμένο τάιμ άουτ, με τον Λoβ στα 24” να παίρνει φάουλ και βολές απ’ τον Κρουμπάλι, αλλά να γράφει ξανά 1/2 (71-67), με τα χρονικά περιθώρια να στενεύουν επικίνδυνα. Ο Μούντι ακολούθως ήταν ψύχραιμος από την γραμμή για το 73-67, αλλά το ματς δεν τελείωσε καθώς ο Χριστοδούλου με τρίποντο (73-70) έδωσε φιλί ζωής στον ΠΑΟΚ στα 13”. Μία βολή του Μούντι για το 74-70 αρκούσε για να σφραγίσει το ροζ φύλλο της Λάρισας, αφού το τρίποντο του Λαβ στο φινάλε βρήκε στεφάνι, με τον Μάντζαρη να αστοχεί επίσης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-18, 38-33, 57-48, 74-70.

Σίγασαν τα… κανόνια του ΠΑΟΚ

Οι τέσσερις πρώτοι σκόρερ του ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα, έχουν να βρουν δίχτυα αρκετό καιρό. Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου,...