Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Ο ΠΑΟΚ είχε απαντήσεις και δεν ανησύχησε

Για την 16η αγωνιστική της Handball Premier, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στο «Σπίτι του Χάντμπολ» στη Μίκρα, τον Ζαφειράκη Νάουσας, του οποίου και επικράτησε με 31-25, χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες.

Έχοντας τον έλεγχο του ρυθμού και του αγώνα ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος πήρε προβάδισμα με τρία τέρματα στο 10′ και στο 15′ με 6-3 και 8-5 αντίστοιχα, ωστόσο ο Ζαφειράκης κατάφερε να μειώσει σε 12-11 στο 25ο λεπτό, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 15-13 υπέρ του Δικεφάλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να μειώσουν, όμως ο ΠΑΟΚ είχε τις απαντήσεις και με πρωταγωνιστή τον Τζωρτζίνη, ο οποίος… πυροβολούσε από τα πλάγια, πήρε προβάδισμα επτά τερμάτων με 26-19 στο 47′.

Στην τελική ευθεία της αναμέτρησης, ο Δικέφαλος συνέχισε να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης χωρίς να κινδυνέψει και τελικώς κατέκτησε τη νίκη με 31-25, εκμεταλλευόμενος το… στραβοπάτημα του Δούκα ο οποίος έχασε με 27-28 από τον ΓΑΣ Κιλκίς στην Αθήνα, μειώνοντας στον πόντο από την τρίτη θέση.

Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Στέλιου Σεϊρεκίδη είναι προγραμματισμένη για το Σάββατο 2 Μαρτίου, όπου στις 18:00 θα αντιμετωπίσει στην Αθήνα τον Ιωνικό.

ΠΑΟΚ – Ζαφειράκης Νάουσας: 31-25

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 6-3, 8-5, 10-8, 12-11, 15-13 (ημχ.) 18-15, 21-18, 24-19, 29-20, 31-25

Ο Λουτσέσκου δεν ασχολήθηκε, αλλά έμαθε

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου άκουσε για την ένταση μετά τη λήξη του ματς με την ΑΕΚ, είδε τα βίντεο, αλλά...