Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Ματσάρες και μάχες σε όλη την Ευρώπη

Η Μπάγερν Λεβερκούζεν επέστρεψε μετά από 21 χρόνια σε ημιτελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Η φανταστική σεζόν που πραγματοποιεί ο Τσάμπι Αλόνσο στο προπονητικό του ντεμπούτο συνεχίζεται και στο Europa League με τις «ασπιρίνες» να θριαμβεύουν 4-1 στις Βρυξέλλες επί της Σεντ Ζιλουάζ (πρώτος αγώνας 1-1) και να προκρίνονται στους «4», για πρώτη φορά μετά το 2002 όταν είχαν φτάσει έως τον τελικό του Champions League.

Φυσικά στους ημιτελικούς θα βρίσκεται και η «ειδική» του θεσμού, Σεβίλη η οποία διέσυρε 3-0 τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Σάντσες Πιθχουάν». Ένα ματς που σημαδεύτηκε από τις τραγικές… γκάφες παικτών όπως ο Μαγκουάιρ και ο Ντε Χέα. Έτσι, οι Σεβιγιάνοι θα διεκδικήσουν το έβδομο τρόπαιό τους αντιμετωπίζοντας στους ημιτελικούς τη Γιουβέντους η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Σπόρτινγκ στη Λισαβόνα και προκρίθηκε χάρη στη νίκη της 1-0 στο Τορίνο. Αγωνιώδης μέχρι το τέλος η ρεβάνς, με τον Κοάτες να χάνει πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 88΄ για να στείλει το ματς στην παράταση.

Τα αποτελέσματα των αγώνων ρεβάνς της προημιτελικής φάσης του Europa League (σε παρένθεση το σκορ της πρώτης αναμέτρησης):

Ρόμα (Ιταλία)-Φέγενορντ (Ολλανδία) 2-1 (0-1)

(60΄ Σπινατσόλα, 89΄ Ντιμπάλα – 80΄ Παϊσάο) -ΣΕ ΕΞΕΛΙΞΗ Η ΠΑΡΑΤΑΣΗ-

Σεβίλη (Ισπανία)-Μάντσεστερ Γ. (Αγγλία) 3-0 (2-2)

(8΄, 81΄ Εν Νεσίρι, 47΄ Μπαντέ)

Σπόρτινγκ Λ. (Πορτογαλία)-Γιουβέντους (Ιταλία) 1-1 (0-1)

(20΄πεν. Έντουαρντς – 9΄ Ραμπιό)

Ουνιόν Σεντ Ζιλουάζ (Βέλγιο)-Λεβερκούζεν (Γερμανία) 1-4 (1-1)

(65΄ Τερό – 2΄ Ντιαμπί, 38΄ Μπάκερ, 60΄ Φριμπόνγκ, 79΄ Χλόζεκ)

Ημιτελικοί (11 & 18 Μαΐου)

Γιουβέντους-Σεβίλη

Φέγενορντ ή Ρόμα-Λεβερκούζεν

*Ο τελικός θα διεξαχθεί στις 31 Μαΐου, στη Βουδαπέστη.

Conference League

Η Γουέστ Χαμ έγινε η τρίτη χρονικά ομάδα που εξασφάλισε την παρουσία της στα ημιτελικά του Europa Conference League, καθώς συνέτριψε τη Γάνδη με 4-1 στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου και με συνολικό σκορ 5-2 πήρε το «εισιτήριο» για τους «4», όπου θα αντιμετωπίσει την Αλκμάαρ των Βαγγέλη Παυλίδη και Παντελή Χατζηδιάκου στις 11 και 18 Μαΐου.

Οι Βέλγοι έβαλαν… δύσκολα στα «σφυριά» στο πρώτο ημίωρο του αγώνα παίρνοντας το προβάδισμα στο 26′ με το γκολ του άλλοτε φορ του Εργοτέλη και του Ολυμπιακού, Ούγκο Κάιπερς. Η αντίδραση της Γουέστ Χαμ ήταν άμεση και ισοφάρισε στο 37′ με τον Αντόνιο. Στο δεύτερο ημίχρονο η αγγλική ομάδα ήταν καταιγιστική και με τρία γκολ σε 9 λεπτά (55′ πέναλτι Πακετά, 58′ Ράις, 63′ Αντόνιο) έφτασε σε μία άνετη πρόκριση στα ημιτελικά.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων ρεβάνς για την προημιτελική φάση του Europa Conference League:

Φιορεντίνα (Ιταλία)-Λεχ Πόζναν (Πολωνία) 2-3

(78΄ Σοτίλ, 99΄+2 Καστροβίλι – 9΄ Σόουζα, 65΄ πέν. Βέλντε, 69΄ Σόμπιεχ)

Α’ αγ. 4-1: Προκρίθηκε η Φιορεντίνα με συνολικό σκορ 6-4

Άλκμααρ (Ολλανδία)-Άντερλεχτ (Βέλγιο) 4-1 πέν. (2-0 κ.δ. και παρ.)