Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Μάγκας κυπελλούχος!

Σαν σήμερα πριν από έξι χρόνια ο ΠΑΟΚ κατακτούσε το κύπελλο στο Βόλο κόντρα στην ΑΕΚ.

Ο τελικός της 6ης Μαΐου 2017 στο Πανθεσσαλικό σημαδεύτηκε από τα μεγάλης έκτασης επεισόδια μεταξύ των αντίπαλων οπαδών πριν την έναρξη του αγώνα. Αλλά όταν άρχισε το παιχνίδι, φάνηκε ποια ήταν η ομάδα που ήθελε πιο πολύ το κύπελλο.

Ο Μπίσεσβαρ στο 24΄ άνοιξε το σκορ, όμως δύο λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση από τον Χριστοδουλόπουλο. Στο 72΄ ο Ιβιτς αντικατέστησε τον Κάμπος με τον Ενρίκε. Και δέκα λεπτά αργότερα ο Βραζιλιάνος διαμόρφωσε το 2-1, χαρίζοντας το τρόπαιο στον ΠΑΟΚ.

Για τους κυπελλούχους έπαιξαν οι Γλύκος, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Λέοβατς, Κάνιας, Σάκχοφ, Τσίμιροτ (86’ Μαλεζάς), Κάμπος (72’ Πέδρο Ενρίκε), Μπίσεσβαρ (88’ Κίτσιου) και Πρίγιοβιτς.