Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024

Ξεχώρισε ο Φρίντρικσον στη νίκη της Ισλανδίας

Με το δεξί μπήκε στις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Eurobasket 2025 η Ισλανδία, επικρατώντας της Ουγγαρίας με 70-65. Διακριθείς και ο Έλβαρ Φρίντρικσον.

Ο άσος του ΠΑΟΚ μπορεί να ήταν άστοχος (4/16 σουτ) και να είχε 5 λάθη, όμως είχε μια πληθωρική εμφάνιση με συνολικά 13 πόντους, 8 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Νταμπλ-νταμπλ πέτυχε ο Τρίγκβι Χλίνασον με 14 πόντους, 11 ριμπάουντ, διψήφιοι σε πόντους και οι Μάρτιν Χέρμανσον (17π.), Κρίστιν Πάλσον (11π.).

Για την Ουγγαρία, που έχασε τον έλεγχο και το προβάδισμα στην τελευταία περίοδο, ο Ζόλταν Περλ είχε 12 πόντους και 6 ασίστ, ο Γκιόργκι Γκόλομαν 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, ενώ ο Άνταμ Χάνγκα έμεινε στους 7 πόντους με 2/9 σουτ, έχοντας επίσης 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 33-37, 49-51, 70-65

Η Ντόρτμουντ πέταξε έξω την Παρί και πήγε τελικό

Με γκολ του Χούμελς, πέντε λεπτά μετά την έναρξη του β΄ μέρους, η Μπορούσια Ντόρτμουντ νίκησε εκτός έδρας την...