Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

Ηττήθηκε και παίζει τα ρέστα του στην Αθήνα

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 0-3 από την ΑΕΚ στο PAOK Sports Arena, για τον πρώτο προημιτελικό της Volley League γυναικών και θα παίξει το τελευταίο του χάρτι στο δεύτερο παιχνίδι (30/3, 19:00) για να προκριθεί στην ημιτελική φάση.

Η αποστολή του Δικεφάλου είναι αρκετά δύσκολη, καθώς θα χρειαστεί μια «καθαρή» νίκη με 0-3 ή 1-3, για να στείλει την υπόθεση πρόκριση στο «χρυσό» σετ.

Μπορεί ο ΠΑΟΚ να μπήκε καλά στο ματς και να προηγήθηκε με 3-1, όμως αυτό άλλαξε άμεσα, με την ΑΕΚ να περνά μπροστά με 7-12. Ο Δικέφαλος μείωσε σε 11-12, όμως οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν και πάλι με 11-15 και έφτασαν εύκολα από εκεί και πέρα στο 0-1 με 19-25.

Το δεύτερο σετ ήταν ντέρμπι σχεδόν σε όλη τη διάρκειά του, με την ΑΕΚ να παίρνει μια διαφορά τεσσάρων πόντων (8-12) όμως ο ΠΑΟΚ επέστρεψε άμεσα και μάλιστα με μπλοκ της Πολυνοπούλου έκανε το 20-18, φτάνοντας πολύ κοντά στην ισοφάριση. Τελικά, ο Δικέφαλος δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση και η «ένωση» με 24-26 έκανε το 0-2.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ ήταν με την… πλάτη στον τοίχο και η ΑΕΚ το εκμεταλλεύτηκε αυτό, παίρνοντας προβάδισμα με 9-15. Ο Δικέφαλος δεν επέστρεψε ποτέ και η ΑΕΚ έφτασε στο 0-3 με 17-25.

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: 0-3

Τα σετ: 19-25, 24-26, 17-25

Η στιγμή της ισοφάρισης του ΠΑΟΚ… από μέσα (video)

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάννη Κωνσταντέλια, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να... λυγίσει την ΑΕΚ στο γήπεδο της Τούμπας, όπου και...