Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Ήττα για τον ΠΑΟΚ που τώρα τρέχει

Για τον πρώτο ημιτελικό της γυναικείας Volley League ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό στο Παλατάκι, από τον οποίο και ηττήθηκε με 2-3 και πλέον δεν έχει περιθώριο να χάσει άλλο παιχνίδι, αφού αν ηττηθεί ακόμη μια φορά, θα μείνει εκτός πρωταθλήματος.

O δεύτερος ημιτελικός είναι προγραμματισμένος για το Σάββατο 22 Απριλίου στις 19:00, στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» στον Ρέντη. Η ομάδα; που θα φτάσει πρώτη στις δύο νίκες θα πάρει και την πρόκριση για τους τελικούς.

Ο Μάρκο Φενόλιο ξεκίνησε με τις Βεργίδου, Κάφρεϊ, Στράντζαλη, Κρολ, Μπλάνκο, Πολυνοπούλου και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και πήρε προβάδισμα με 6-10, ενώ το αύξησε σε 8-15. Ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να επιστρέψει, όμως δεν μπορούσε να τα καταφέρει και οι φιλοξενούμενες «άνοιξαν» το σκορ με 18-25.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στο σκορ (7-7) με τον Δικέφαλο να κάνει σερί 3-0 και να παίρνει προβάδισμα με 10-7, όμως οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν σε 11-11.

Οι «ασπρόμαυρες» πήραν ξανά προβάδισμα τριών πόντων με την Κάφρεϊ (16-13) και στην συνέχεια έξι πόντων (19-13). Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μειώσει (22-18) όμως ο ΠΑΟΚ διατήρησε το +4 μέχρι το τέλος και ισοφάρισε σε 1-1.

Αρκετά ισορροπημένο το τρίτο σετ, με τον Δικέφαλο να παίρνει προβάδισμα με 11-9, όμως ο Ολυμπιακός με σερί 1-5, πέρασε μπροστά με 12-14. Ο Ολυμπιακός είχε σταθερά προβάδισμα 1-2 πόντων και σε δύο χαμένες κόντρα μπάλες του ΠΑΟΚ, βρέθηκε μπροστά με 16-19.

Με μία φοβερή πάσα με το ένα χέρι και έναν άσσο της Ηλιοπούλου, η ομάδα του Φενόλιο έφερε το σετ στα ίσα (19-19) και με πρωταγωνίστριες τις Κάφρεϊ, Κρολ και Μπλάνκο ο Δικέφαλος έκανε το 2-1 με 25-22.

Στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε προβλήματα στην υποδοχή με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να πάρει προβάδισμα με 6-9. Ο Δικέφαλος επέστρεψε με πρωταγωνίστρια την Μερτέκη και ισοφάρισε σε 12-12, όμως οι φιλοξενούμενες πήραν και πάλι προβάδισμα με 13-16. Οι φιλοξενούμενες με μπλοκ στην Κάφρεϊ πήραν προβάδισμα με 16-21 και ισοφάρισαν σε 2-2 με 16-25.

Στο τάι-μπρέικ, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα με 3-6 και 4-8. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 6-8, όμως οι φιλοξενούμενες πήραν και πάλι προβάδισμα με 6-10, με τον Δικέφαλο να μειώνει σε 9-10 με δύο διαδοχικά μπλοκ της Κρολ.

Οι «ασπρόμαυρες» δεν κατάφεραν να κάνουν ολική ανατροπή και ο Ολυμπιακός με 11-15 έκανε το 2-3 και «έσπασε» την έδρα του ΠΑΟΚ.

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: 2-3

Τα σετ: 18-25, 25-21, 25-22, 16-25, 11-15