Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Η μάχη χάθηκε στην παράταση

Με σκορ 32-35 ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στο δεύτερο τελικό πρωταθλήματος χάντμπολ από την ΑΕΚ, που κατέκτησε τον τίτλο.

Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι σε σχέση με τον πρώτο τελικό και κατάφεραν να προηγηθεί με +4 (15-11, 16-12.  Ομως οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχαν εξαιτίας των μαζεμένων δίλεπτων που δόθηκαν στους «ασπρόμαυρους» με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στα ίσια στα αποδυτήρια (16-16).

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες συνέχισαν χέρι-χέρι στο σκορ 24-24 στο 50′ και 26-26 στο 55′. Γκραν κινιόλ τα τελευταία λεπτά, με τον Τζηρά να βάζει την ΑΕΚ μπροστά με 28-29 σαράντα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε και τον Στογιάνοβιτς με «χρυσό» γκολ δύο δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή να ισοφαρίζει (29-29) και να στέλνει το ματς στην παράταση.

Το πρώτο πεντάλεπτο της παράτασης βρήκε την ΑΕΚ μπροστά με 31-32.

Στο δεύτερο μέρος της παράτασης ο Μέντουριτς έχασε σπουδαία ευκαιρία να ισοφαρίσει, μια αμφιλεγόμενη δίλεπτη εις βάρος του ΠΑΟΚ άλλαξε τα δεδομένα, με τους ασπρόμαυρους να χάνουν το καθαρό έως εκείνη την ώρα μυαλό τους και να γνωρίζουν την ήττα με 32-35.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-3, 7-6, 11-10, 15-12, 16-16 (ημχ), 18-16, 20-19, 21-21, 24-24, 26-26, 29-29 (κ.δ.), 31-32, 32-35.