Πόσο πολύ επηρεάζει το αποτέλεσμα αποδεικνύεται και φέτος το καλοκαίρι. Τώρα που ο ΠΑΟΚ είναι πρωταθλητής, όλα μα όλα αντιμετωπίζονται με θετική αύρα και αισιοδοξία…
Θεωρώ δηλαδή ότι, αν για παράδειγμα, γινόταν κάτι κακό και ο ΠΑΟΚ έχανε το πρωτάθλημα, αυτό το ίδιο πλάνο που έχει εκπονηθεί με τις λίγες αλλαγές θα αντιμετωπίζονταν με αρνητικότητα από μεγάλη μερίδα του κοινού. Αν ο ΠΑΟΚ δεν ήταν πρωταθλητής, το γεγονός ότι ακόμη δεν έχει κλείσει κάποια συμφωνία τυπικά, θα αντιμετωπίζονταν με άλλη αύρα. Για να μην αναφερθούμε στο πώς θα αντιμετωπίζονταν το ενδεχόμενο πώλησης του Κωνσταντέλια. Δεν θα έπρεπε όμως να τα ζούμε όλα επηρεασμένοι από το τελευταίο αποτέλεσμα.
Η ουσία είναι ότι: Ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το πρωτάθλημα και πολύ γρήγορα μετά από τρεις μέρες παραδέχθηκε ότι μπροστά υπάρχει μία μεγάλη ευκαιρία για τα νέα γκρουπ του Champions League η οποία πρέπει να διεκδικηθεί με όσο γίνεται περισσότερες πιθανότητες, που θα προκύψουν από την ενίσχυση της υπάρχουσας ομάδας. Εκεί λοιπόν θα κριθούν όλα. Στις αρχές Ιουλίου που θα γίνει η προετοιμασία για τους μεγάλους αγώνες που θα έρθουν, ο ΠΑΟΚ θα έχει ενισχυθεί όπως θέλει ο προπονητής του; Τότε θα κρίνουμε και όχι τώρα που ακόμη είναι σε φάση διεργασιών.