Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Εντός έδρας ήττα για τον ΠΑΟΚ

Για την 11η αγωνιστική της Α1 Μπάσκετ γυναικών, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε το πρωί του Σαββάτου 6 Ιανουαρίου στο PAOK Sports Arena, την Ελευθερία Μοσχάτου, γνωρίζοντας την ήττα με 59-63. Ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Κιλαζίδου, Ουόκερ, Τζόουνς, Μυλωνάκη και Ράις.

Σ’ ένα κλειστό πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο επικράτησε η επιθετική νευρικότητα και στις δύο πλευρές, το ξεκίνημα ήταν ισορροπημένο, 4-4. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενες δημιούργησαν μία διαφορά, 6-12, την οποία αύξησαν, 6-15, με τον ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ με 3-0 σερί να μειώνει στο τελικό 9-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, μπορεί στα πρώτα λεπτά η Ελευθερία Μοσχάτου να διατηρούσε την διαφορά, 13-20, ωστόσο ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ με αντεπίθεση διαρκείας, όχι μόνο μείωσε στο καλάθι, 29-31, αλλά πέρασε και μπροστά με επιθετική πολυφωνία, καλή άμυνα και ώριμες επιλογές, 37-32, σκορ το οποίο ήταν και τελικό για το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, ο Δικέφαλος συνέχισε να παίζει σε υψηλό ρυθμό, δημιουργώντας μάλιστα διψήφια διαφορά σε δύο περιπτώσεις, 45-35 και 47-37. Οι φιλοξενούμενες έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν στον πόντο, 50-49, περνώντας μάλιστα και μπροστά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, 50-52.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι «ασπρόμαυρες»… πλήρωσαν την αστοχία τους, η οποία τις κράτησε χαμηλά επιθετικά. Παράλληλα, οι φιλοξενούμενες βρήκαν μακρινά σουτ και πήραν σημαντική διαφορά σε κομβικό σημείο, 53-62. Ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ προσπάθησε να αντιδράσει και να μειώσει με πίεση σε όλο το γήπεδο, ωστόσο δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από το τελικό 59-63.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Άγγελου Αγγελίδη, το Σάββατο 13 Ιανουαρίου, εντός έδρας, κόντρα στις Εσπερίδες Καλλιθέας, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Α1.

Τα δεκάλεπτα: 9-15, 37-32, 50-52, 59-63

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Αγγελίδης): Γουόκερ 25(4), Κιλαζίδου 8, Ράιτς 7, Μυλωνάκη 5(1), Μιχαηλίδου, Σταματάκη, Τζόουνς 14.

Μυθικό video: Ο πιωμένος Κάραγκερ παίρνει συνέντευξη από τον Σάντσο

Ο Τζέιμι Κάραγκερ βρέθηκε στο Βέσταφαλεν από τη θέση του δημοσιογράφου, ωστόσο έγινε «ένα» με τους οπαδούς της Ντόρτμουντ,...