Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Εκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τελικό

Εστω και δύσκολα, η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ επικράτησε της Πυλαίας με 28-27 στον πρώτο ημιτελικό του πρωταθλήματος και χρειάζεται άλλη μία νίκη για να περάσει στους τελικούς.

Δραματικό ήταν το φινάλε της αναμέτρησης.

Η Πυλαία ισοφάρισε σε 27-27, όμως η Χατζηπαρασίδου στο 59ο λεπτό έδωσε ξανά προβάδισμα με 28-27. Στο ίδιο λεπτό η Τσικνάκη απέκρουσε σουτ της Τροχίδου και στην τελευταία φάση απέκρουσε και το σουτ της Κουκμίση.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-5, 6-9, 9-12, 12-14, 15-15 (ημιχ.) 16-19, 18-21, 21-22, 23-23, 26-24, 28-27.

Tο δεύτερο παιχνίδι θα διεξαχθεί την ερχόμενη Κυριακή στις 14:00 και πάλι στο κλειστό της Μίκρας με τυπικά γηπεδούχο τον ΑΕΣΧ Πυλαίας. Την πρόκριση για τους τελικούς θα πάρει η ομάδα που θα φτάσει πρώτη στις δύο νίκες.