Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Έγραψε ιστορία ο Τζίμας!

Ο Στέφανος Τζίμας ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στον αγώνα του ΠΑΟΚ Β με την Αναγέννηση Καρδίτσας, αφού ο ταλαντούχος φορ σκόραρε δύο τέρματα, δίνοντας την νίκη (2-0) στον Δικέφαλο.

Στο 70ο λεπτό του αγώνα ο 16χρονος φορ έφυγε στην κόντρα από τα αριστερά, πλάσαρε την διαγώνια και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0.

Αξίζει να σημειωθεί πως αυτό ήταν το πρώτο του γκολ σε επαγγελματικό επίπεδο σε ηλικία 16 χρόνων, δέκα μηνών και 20 ημερών, με αποτέλεσμα να γίνει νεότερος σκόρερ της ομάδας σε επαγγελματική κατηγορία, σπάζοντας το ρεκόρ του Γιώργου Κούδα, που ήταν 17 ετών, τεσσάρων μηνών και εννιά ημερών.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Τζίμας διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του και τον ίδιο, διαμορφώνοντας το 2-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.